العـرف ومدى تأثيره في بعض الأحكام الشرعية المعاصرة
Örf ve onun çağdaş hukuk hükümlerine etkisi / Tradition and its effects on contemporary legal provisions
- Tez No: 768217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
“Örf ve onun çağdaş hukuk hükümlerine etkisi”çalışmasının önemi, örf ve âdeti bir mevzuat kaynağı olarak ele alması ve sonrasında Irak toplumunda yürürlükte olan ve uygulamadaki bazı konulara uygulanmasında yatmaktadır. Bu yerleşik geleneği geçerli, övgüye değer veya kınanabilir bir yozlaştıracak olan bu konuları, dikkate alınan yasal koşullara sunmak ve araştırma sorunu, getirilen hükümlerin ve Irak toplumundaki dikkate değer gelişmenin, etkilenen hükümlerin çoğunun değiştirilmesine katkıda bulunmasıdır. işlemlerin farklı yaşam alanları, kişisel durum vb. ile ilgili normları değiştirerek, Burada araştırmacı, hükümlerini netleştirmek için bu normları ve araştırma merkezinin amaçlarını, İslam hukukunun insan haklarını ve haysiyetini koruma konusundaki ilgi ve ilgisinin boyutunu göstermenin yanı sıra, İslam hukukunun gösterdiği çabalara ışık tutmak için ele almaktadır. Öncellerin örf ile ilgili hükümleri açıklarken ve bunların İslam hukuku ile ne ölçüde uyuştuğunu belirtirken ve araştırmacının araştırmasında bunu takip ettiği Irak, Kabul edilen bu örflerde şeriat hükümlerini ortaya çıkarmak için tümdengelimci yaklaşımda olduğu gibi, neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmek için, araştırma, yasal olarak kabul edilebilmesi için en önemlisi bu gelenek olan çeşitli sonuçlara ulaştı, daha sonra araştırma bölümlerinde bahsedilecek olan belirli yasal koşullar ve kontroller ile disipline edilmelidir. Bu kontrollerin boyunduruğundan kurtulan âdete gelince, hiçbir değeri yoktur ve Şeriat 'ta bir örneği değildir ve araştırma ayrıca, araştırmada sunulacak konuların, hükümlere göre hükümlerde farklılık gösterdiğini tespit etmiştir ve bunların arasında dokunulmazlık hükmü de vardır, çünkü onu kontrol eden örf, âdetin bir çözüm ve bir kutsallık etrafında döndüğü yasal koşullar ve kontroller tarafından kısıtlanmaz.
Özet (Çeviri)
The importance of the study“Custom and its impact on contemporary legal provisions”lies in its handling of custom as a source of legislation and then its application to certain issues in force and practice in Iraqi society. The problem of presenting and researching these issues, which would corrupt this established tradition to a valid, laudable or reprehensible legal condition, is that the provisions introduced and the remarkable development in Iraqi society contribute to modifying many of the affected provisions. different areas of life of transactions, personal situation, etc. by changing the norms related to. Here, the researcher considers these norms and the aims of the research center to clarify their provisions, to show the extent of Islamic law's interest and concern in protecting human rights and dignity, as well as to shed light on the efforts made by Islamic law. Iraq, where the predecessors explained the customary provisions and to what extent they were compatible with Islamic law, and which the researcher followed in his research. In order to know what is right and wrong, as in the deductive approach to reveal the provisions of sharia in these accepted customs, the research has reached various conclusions, the most important of which is this tradition for legal acceptance, with specific legal conditions and controls that will be discussed later in the research sections. must be disciplined. As for the custom that is freed from the yoke of these controls, it has no value and is not an example in the Sharia's, and the research has also found that the topics to be presented in the research differ in the provisions according to the provisions, among which there is a provision of immunity because the custom that controls it is a solution and a solution. is not constrained by the legal conditions and controls it revolves around a sacrament.