Antioksidanlar ve hiperlipidemi arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 69337
  2. Yazar: ZEHRA HAMİYET REHBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Antioksidanlar ve hiperlipidemi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılan çalışma sonucunda, serbest oksijen radikallerinin gelişebilecek endotel hasarındaki rollerini belirlemek amaçlanmıştır. Beş tip hasta grubu seçilmiştir. Hastalara lipid düzeylerine göre iki yıla kadar varan tedavi uygulanmıştır. Tedavide Gemfibrozil ve Simvastatin grubu ilaçlar kullanılmıştır. Seçilen tüm gruplarda CuZn SOD, eritrosit ve plazma Se GSH-Px, MDA, Zn, Se ve plazma Cu seviyeleri değerlendirilmiştir. Hastalar için seçilen kontrol grubu her üç gruba da kullanılmıştır. Tedavi grubundaki hastalar, Tip-1, Tip-2 ve Tip-3 hasta gruplarından alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research aimed to define the roles and effects of antioxidants and hiperlipidemia on free oxygen radicals' possible endotelium damage. Five patient categories were chosen. Patients were kept under medication up to two years depending on their lipid level. During the treatment, Gemfibrozil and Simvastatin group medication were used. In all chosen groups, CuZn SOD, eritrosit and plazma Se GSH-Px, MDA, Zn, Se and plasma Cu levels were evaluated. The same control group was used for all patient groups. The patients in the threatment group are selected from Type-1, Type-2, and Type- 3 patient groups. It was found out that the CuZn SOD values in Type-1, 2, and 3 patient groups were less than the values in Type-4 and 5 patient groups where the p values stayed less than 0.05 and 0.001. No meaningful difference were determined between the Type-4 and Type-5 groups. eGSH-Px values for Type-2 group were found less than the one for Type-4 and Type 5 groups (pO.001). There is no meaningful differences for pGSH-Px among five groups. At pO.001 significance level; the eMDA values for Type-1, 2, and 3 groups are higher man the eMDA values for Type-4 and Type-5 groups. It was found that Type-1, 2, and 3 groups have higher pMDA values than Type-4 and Type-5 at pO.001. No meaningful eZn, pZn, eSe, pSe differences were found among these five patient groups.