Postmenapozal kadınlarda hormon replasman tedavisinin insülin rezistansı üzerine etkisi
  1. Tez No: 69336
  2. Yazar: ZÜLFİKAR POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Endocrinology and Metabolic Diseases, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Postmenapozal kadınlarda koroner arter hastalığı(KAH), hipertansiyon, inme, osteoporoz ve fraktürler önemli sağlık problemlerini oluşturur iken sağlık harcamalarının da önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu nedenle postmenapozal kadınlarda profiaktik olarak hormon replasman tedavisi yapmanın kadınları MI,hipertansiyon, fraktür ve demans riskinden koruyacağı ve yaşam kalitesini artıracağı görüşü hakim olmuştur. İnsülin rezistansı ve hiperinsülineminin atherosklerozu hızlandırarak kardiovasküler sistem(KVS) hastalıklarının patogenezinde rol oynadığı iddia edilmektedir.HRT'nin insülin rezistansına etkisi konusunda bir çoğu hassas olmayan yöntemlerle yapılmış çelişkili yayınlar mevcuttur.Bu nedenle bizde insülin rezistansını ölçmede en hassas teknik olarak gösterilen hiperinsülinemik öglisemik klemp tekniği ile HRT nin insülin direnci üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Bu çalışmada, DM,glukoz tolerans bozukluğu, VKİ> 30 kg/m2 olanlar ve herhangi bir sistemik hastalığı olan postmenapozal kadınlar çalışma dışı bırakıldı. Olguların hiperinsülinemik öglisemik klemp tekniği ile insülin rezistansı ölçüldü. Bu hastalarda De-Fronzo'nun formülüne göre insülin rezistansı saptanan (Mort
Özet (Çeviri)
SUMMARY While coronary heart disease, hypertension, stroke, osteoporosis and fractures at postmenapausal women are causing important health problems, they also take most parts of the health costs. Because of this.using HRT at postmenapausal women for preventing them from Ml, hypertension, fracture and dementia and for increasing the health status of them is getting more acceptance. Insulin resistance and hyperinsulinemia by enhancing the atherosclerosis play a role in pathogenesis of CVS.There are contradictory articles for the effect of the HRT insulin resistance.So we aimed to investigate the effect of the HRT on insulin resistance by using the most specific technique, namely, hyperinsulinemic euglycemic clamp method. Postmenopausal women with DM, glucose intolerance, any of systemic disease and BMI graeter then 30kg/m2 were not included in this study. First of all, insulin resistance of postmenopausal women were meausured by hyperinsulineamic euglysemic clamp technique. Premarin tb. (0.625 mg conjugated equine estrogen) 1x1 and farlutal tb.(5mg medroxyprogesteron acetate) 1x1 were administrated to 15 patients with insulin resistance according to the scale of De Fronzo (M mean