Come sit with us: Effect of recreational zones' interior design on seafarers' well-being in fishing vessels
Gel ve bizimle otur: Balıkçı gemilerinde rekreasyonel alanların iç mekan tasarımının denizcilerin iyi-oluşu üzerindeki etkisi
- Tez No: 693377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İç Mimari ve Dekorasyon, Marine, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışmanın amacı, Norveç balıkçı gemilerinin rekreasyonel alanlarının iç mekan tasarım faktörlerinin denizciler üzerindeki etkisini araştırmaya yöneliktir. Denizde ortak yemek ve rekreasyonel alanların iç mekan tasarım ögeleri, iyi oluş hali ve yorgunluk arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın metodu 34 denizci ile yapılan anket ve 10 denizciyle yapılan röportajlar şeklindedir. Çalışma 3 farklı iç mekan tasarımına sahip 4 gemi hakkında yapılmış olup, rekreasyonel alanların genel değerlendirmesi yanı sıra iyi oluş hali ve yorgunluk da ölçmüştür. Araştırma denizcilerin kişisel tecrübeleri ve değerlendirmelerine dayanmaktadır. Sonuçlar, rekreasyonel alanların genel değerlendirmesi ve iyi oluş hali arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. İç mekan karakteristiklerinin hangilerinin Norveç balıkçı gemilerinde daha tatminkar olduğuna ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the factors in interior design of recreational areas and their effects on seafarers in Norwegian fishing vessels. The relationship between interior design of communal dining and living arrangements, well-being of seafarers and fatigue at sea have been researched. The methods of research are questionnaires of 34 crewmembers and interviews with 10 seafarers currently working onboard vessels or shipbuilding industry professionals with seafaring experience. The study consists of evaluations of 4 different fishing vessels' with 3 different takes on recreational zones as well as measuring well-being and fatigue. The study focuses on the personal experiences and evaluations of seafaring professionals. Findings propose that there is a positive relationship between general evaluation of recreational zones and well-being. Findings also help define which interior design characteristics of recreational zones are more satisfactory for seafarers in Norwegian fishing vessels.