Ürün karması ve dinamik tesis düzenleme kararlarının entegrasyonu için matematiksel modelleme yaklaşımı
A mathematical modeling approach for integrating product mix and dynamic facility layout decisions
- Tez No: 693406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KUVVETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gelişen sanayi işletmelerinde temel amaç pazarda mevcut düzenini korumayı ve büyümektir. Bu durum müşterilerin isteklerine uygun hizmet vermeyi ve düşük maliyetler ile en hızlı şekilde üretim yapmayı gerektirir. Üretim yapan işletmelerin en önemli maliyetleri başında yanlış ürün seçimi, üretim miktarı, üretim sırası ve taşıma maliyetleri gelmektedir. Bu durumda tesis düzenlemesi ve ürün karması şirketlerin karlılığını sağlamaları için üzerinde çalışmaları gereken önemli konulardır. Bu çalışmada sanayi uygulaması ile eşit alanlara sahip dinamik tesis düzenlemesi yapılarak makineler arası akış süresini en aza indirme, kar oranını arttırma ve en uygun ürün seçimi ile birlikte üretim akışı sağlanmaya çalışılmıştır. Ayrıca elde edilen gelirin maksimizasyonu ile planlama ufku boyunca üretim, yerleşim ve envanterden kaynaklı oluşan tüm maliyetlerin minimizasyonuda sağlanmaya çalışılmıştır. Önerilen yaklaşım, karma tam sayılı programlama ile modellenmiş olup sanayi uygulaması ile zaman etüdü yapılarak elde edilen model üzerinde test edilmiştir. Sonuçlar, önerilen modelin bilinen problem örneklerinde etkin sonuçlar ürettiğini göstermektedir. Buna göre, tesis düzenlemesi kararı ile birlikte ürün karması probleminin farklı tesis düzeni oluşturarak en uygun malzeme akışının oluşmasını sağladığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
The main aim of developing industrial enterprises is to maintain and to grow their current market position.This necessitates offering service in accordance with consumers' preferences while also generating quickly and at a low cost. Manufacturing companies' most significant expenditures are incorrect product selection, production quantity, production order, and transportation charges. In this situation, facility layout and product mix are critical challenges that corporations must address in order to maintain profitability. In this study, it was attempted to minimize the flow time between the machines, raise the profit rate, and supply production flow with the most suited product selection by creating a dynamic facility layout with equal areas with the real industry application. In addition, with the maximization of the income obtained, it has been tried to minimize all the costs arising from the production, layout and inventory in the planning horizon. The proposed method is modeled using mixed integer programming and put to the test using a time study with a real-world application. The results suggest that the proposed paradigm is effective in solving real-world problems. As a result, it has been discovered that the product mix problem, in conjunction with the facility layout decision, results in the most appropriate material flow by constructing several plant layouts.