Investigation of nanofluid transport in a corrugated channel under pulsating effect
Salınım etkisi altında oluklu bir kanalda nanoakışkan taşınmasının incelenmesi
  1. Tez No: 693407
  2. Yazar: HUDHAIFA RAAD HAMZAH HAMZAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Mevcut araştırma, sinüzoidal dalgalı bir kanalda türbülanslı salınmlı akışın ve tek duvarlı karbon-nanottüp-su (SWCNT-su) nanoakışkanının hidrotermal özellikler ve entropi üretimi üzerindeki etkisini sayısal olarak göstermiştir. Baz akışkan içerisindeki nano partiküllerin hareketini tanımlamak için iki farklı model uygulanmıştır. Bu modeller, Homojen tek-fazlı, TFM ve Lagrangian-Eulerian (veya ayrık faz model), AFM modellerdir. Bu simulsayon (sabit akış için: 4000 ≤ Re ≤10000 ve salınımlı akış için: 4000 ≤ Re ≤7000), (1 ≤ f≤ 5), (0o ≤ θ ≤180o) ve (0% ≤ φ ≤ 3%) aralığında sırsasıyla Reynolds sayısı, salınım frekansı, sinüzoidal duvarlar arasındaki faz açısı ve nanopartikül konsantrasyonunu kapsamaktadır. HAD simülasyonları, salınım frekansı, f ve fazaçısı, θ' nin, ısı transfer oranını iyileştirmede ve dalgalı kanal yoluyla entropi oluşumunu kontrol etmede önemli bir rolü olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, yüksek ısı transfer oranı ve düşük termal tersinmezliği nedeniyle, söz konusu kanalda çalışma akışkanı olarak yüksek hacim oranına (φ=%3) sahip SWCNT/su nanoakışkanının kullanılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The present research numerically illustrated the effect of pulsating turbulent flow and single-walled carbon nanotubes/water, SWCNT-H2O nanofluid in a corrugated channel on hydrothermal characteristics and entropy production. Two various models for describing the flow of nanoparticles in a base fluid are applied. These models are homogeneous single-phase, SPM and Lagrangian-Eulerian model (or discrete phase model), DPM. This simulation covers the Reynolds number, pulsation frequency, phase shift, and nanoparticles concentration in the range of (for steady flow: 4000 ≤ Re ≤10000 and for pulsating flow:4000 ≤ Re ≤7000), (1 ≤ f≤ 5), (0o ≤ θ ≤180o) and (0% ≤ φ ≤ 3%), respectively. CFD simulations show that the pulsation frequency, f, and phase shift, θ have a significant role in improving the heat transfer ratio and controlling the entropy generation through the wavy channel. Finally, it is recommended to use SWCNT/water nanofluid with a high volume fraction (φ=3%) as a working fluid in the considered channel due to its high heat transfer ratio and low thermal irreversibility.