COVID-19 sürecinin cinsel şikayetler üzerine etkisinin incelenmesi ve Bilişsel Dikkat Kilitlenmesi Sendromu (CAS) bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the relation between COVID-19 pandemic affects andsexual complaints in the context of Cognitive Attentional Syndrome(CAS)
  1. Tez No: 693409
  2. Yazar: HAZAL AYMANDİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, Covid-19 öncesi ve Covid-19 sürecindeki kadın ve erkek cinsel şikayet skorlarını karşılaştırmak ve literatürde birbirinden farklı bağlamlarda incelenmiş olan; Covid-19 kaygısı, Covid-19 korkusu, Covid-19 takıntısı ve bilişsel dikkat kilitlenmesi sendromu (CAS) ile cinsel şikayet skorları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemi Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan, yaşları 18-65 arasında değişen, 170'i kadın, 95'i erkek toplam 265 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada "Kadın Cinsel Şikayet Tarama Formu, Erkek cinsel Şikayet Tarama Formu, Covid-19 Anksiyete Ölçeği, Covid-19 Korkusu Ölçeği, Covid-19 Takıntı Ölçeği, Bilişsel Dikkat Kilitlenme Sendromu Ölçeği ve SosyoDemografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler; SPSS-22 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada sosyo-demografik bilgiler betimsel istatistik analizi ile belirlenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişki student t-testi ve pearson korelasyon testi ile incelenmiştir. Bağımsız değişkenlerin cinsel şikayetler üzerine etkisi hiyerarşik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların pandemi öncesi ve pandemi sırası cinsel şikayet skorları arasında anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Katılımcıların cinsel şikayetleri ile Covid-19 kaygısı, Covid-19 korkusu ve Covid-19 takıntısı arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişki bulunmuştur. Ayrıca bilişsel dikkat kilitlenmesi sendromu ile Covid-19 kaygısı, Covid-19 korkusu ve Covid-19 takıntısı arasında pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişki olduğu bulunmuştur. Oluşturulan hiyerarşik regresyon modeline göre bağımsız değişkenlerin kadın cinsel şikayet skorları varyansının %17'sini açıkladığı, erkek cinsel şikayet skorları varyansının %25'ini açıkladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the difference in sexual complaint scores pre Covid-19 and during Covid-19 pandemic, as well as the relation between the sexual complaints, Covid-19 anxiety, obsession with Covid-19, fear of Covid-19 and cognitive attentional syndrome. The sample of the research consists of 170 female and 95 male in total of 265 individuals aged between 18-65 and living different cities of Turkey.“Sexual Complaints Screener for Men, Sexual Complaints Screener for Women, Cognitive Attentional Syndrome Scale, Covid-19 Anxiety Scale, The Obsession with Covid-19 Scale, Fear of Covid-19 Scale and Socio-Demographic Information Form”were used in the study. The data obtained in the study were analyzed with the SPSS-22 statistical program. In this study, socio-demographic informations examined by descriptive statistical analysis. The relationships between variables were examined by independent samples t-test and pearson correlation analysis. The effects of the independent variables on sexual complaints were evaluated by hierarchical regression analysis. As a result of the research, no difference were found in sexual complaint scores before and during Covid-19 pandemic. A positive and significant relationship was found between the sexual complaints, Covid-19 fear, Covid-19 anxiety and obsession with Covid-19. In addition, a positive and significant relationship between cognitive attentional syndrome (CAS) and Covid-19 anxiety, fear of Covid-19 and obsession with Covid-19 was found. According to the hierarchihal regression model, it was found that independent variables explain %17 of the women sexual complaints score and %25 of the men sexual complaints score.