Gebelik ve postpartum dönem kadınlarda uyku kalitesi ve depresyonun değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality and depression in pregnancy and postpartum women
  1. Tez No: 693415
  2. Yazar: ESRA KİBAR TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikoloji, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç Bu araştırma, kadınların gebelik ve postpartum dönemlerinde uyku kalitesi ve depresyonun incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem Tanımlayıcı tipte olan bu araştırmada, Kasım 2019 - Mayıs 2020 tarihlerinde Ankara'da bir hastanede kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran üçüncü trimesterde olan 150 gebe üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verilerinin ilk izlemi“Veri Toplama Formu”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)”,“Beck Depresyon Envanteri (BDE)”ile toplanmıştır. Doğumdan sonra 4-6. haftalarındaki ikinci izlemde ise kadınlardan 120'sine ulaşılarak PUKİ,“Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ)”'yle veriler toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistik, bağımlı örneklem T testi, bağımsız örneklem T testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular Araştırmamızda kadınların gebelik dönemlerinde %63'ünün uyku kalitesinin kötü olduğu saptanırken, bu oran postpartum dönemlerinde %88.2 olarak bulunmuştur. Gebelik dönemlerinde katılımcıların %22'si depresyon belirtisi gösterirken, postpartum dönemlerinde %16.7'sinin depresyon riskinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Kadınların gebelik PUKİ puanları ile postpartum dönemlerinde PUKİ puanları arasında düşük düzeyde pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Kadınların gebelik ve postpartum dönemlerindeki uyku kalitesi ile gebelik BDE puanları arasında orta düzeyde pozitif yönlü ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim This research was carried out with the aim of examining sleep quality and depression in women during pregnancy and postpartum periods. Materials and Methods In this descriptive type of research, it was carried out on 150 pregnant women who were in the third trimester who applied to obstetrics and gynecology outpatient clinic in a hospital in Ankara between November 2019 and May 2020. The first follow-up of the data of the study was collected with“Data Collection Form”,“Pittsburgh Sleep Quality Index (PUQI)”,“Beck Depression Inventory (BDI)”. In the second follow-up at 4-6 weeks after birth, 120 of the women were reached and data were collected with puki,“Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS)”. The data were evaluated using descriptive statistics, dependent sample T test, independent sample T test, one-way variance analysis, pearson correlation analysis. Results In our research, it was determined that 63% of women had poor sleep quality during pregnancy, compared to 88.2% during postpartum periods. While 22% of participants showed signs of depression during pregnancy, 16.7% had a high risk of depression during postpartum periods. A low positive relationship was found between women's pregnancy Pitssburgh Sleep Quality Index scores and Postpartum Sleep Quality Index scores during postpartum periods. A moderate positive relationship was found between women's sleep quality during pregnancy and postpartum periods and pregnancy BDE scores.