Yetişkinlerde sosyal medya kullanımının depresyon ve sosyal kaygı düzeyleri ile ilişkisi
The relationship of social media usage with depression and social anxiety level in adults
- Tez No: 693416
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA KEMAL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkinlerin sosyal medya kullanımlarının depresyon ve sosyal kaygı düzeyleri ile ilişkisini incelemektir. Çalışmada temel olarak sosyal medya, depresyon, sosyal kaygı kavramları incelenmektedir. Bu araştırma kesitsel desende olup ilişkisel tarama modeline göre yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 20-65 yaş arası, 104 (%30.6) erkek ve 236 (%69.4) kadın, 340 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacının hazırladığı Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu (SMBÖ-YF) (Şahin ve Yağcı, 2017), Beck Depresyon Envanteri (Hisli, 1989), Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği (Dilbaz ve Guz, 2001) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship of social media usage with depression and social anxiety levels in adults. Basically, the concepts of social media, depression and social anxiety are examined in the study. This research has a cross-sectional design and was conducted according to the relational screening model. The sample of the study consists of 340 people, 104 (30.6%) men and 236 (69.4%) women, between the ages of 20-65. In the research Personal Information Form prepared by the researcher, Social Media Addiction Adult Form (SMBÖ-YF) (Şahin ve Yağcı, 2017), Beck Depression Inventory (Hisli, 1989), Liebowitz Social Anxiety Scale (Dilbaz ve Guz, 2001) were used as data collection tools.