Vasili Makaroviç Şukşin'in Kızıl Kartopu eserinin dil bilimsel özellikleri
Linguistic features of Vasili Makarovich Shukshin's Red Snowball work
  1. Tez No: 693455
  2. Yazar: ESRA SARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRENGİZ PAŞAYEVA YUNUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasının amacı: XX. Yüzyıl Rus edebiyatında köy hayatına olan ilginin artmasıyla birlikte edebiyata yeni bir soluk gelmesi ve köy hayatında sıklıkla kullanılan yöresel kelimelerin kullanımının Rus yazınına olan etkisini, detaylı bir şekilde incelemektir. Şukşinin yaratıcılığı dâhilinde Sibirya lehçesi, jargon kelimeler ve bu yörede sıklıkla kullanılan yöresel kelimeleri, Kızıl Kartopu eseri ele alınarak araştırılmaya çalışılmış ve dil biliminin yöresel kelimelerin kullanımları her biri ayrı başlıklar hainde araştırılmıştır. Çeşitli dil bilimi çalışmaları incelenerek deyimler, morfolojik kelimelerde dâhil olmak üzere kapsamlı bir çalışma hazırlanmıştır. Şukşinin yaratıcılığı dâhilinde eserlerinde kullandığı kendinde has dili ve yöresel kelime grupları incelenmiştir. Vasili Makaroviç Şukşinin eserlerinin dili Kızıl Kartopu eseri esas alınarak incelenmiştir. Dil bilimi ışığında çalışmada yer alan her bir konu ayrı ayrı titizlikle ele alınıp incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is: XX. with the increase of interest in village life in Russian literature of the century, literature has a new breath and the impact of the use of local words often used in village life on Russian writing is to examine in detail. Within the framework of Shukshin's creativity, Siberian dialect, jargon words and local words often used in this region were studied by considering the work of Red Snowball, and the use of regional words in linguistics was studied in separate titles. A comprehensive study has been prepared, including idioms, morphological words, by examining various linguistics studies. As part of Shukshin's creativity, the language and local word groups that he uses in his works were studied. The language of Vasili Makarovich Shukshin's works was studied based on the work of Red snowball. In the light of linguistics, each subject involved in the study was carefully considered and studied separately.