Yetişkinlerde yalnızlık duygusu ile aleksitimi, depresyon ve intihar olasılığının ölçülmesi
Measuring the feeling of loneliness and the probability of alexithymia, depression, and suicide in adults
- Tez No: 693456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP EMRE TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı; yetişkin bireylerde yalnızlık duygusu ile aleksitimi, depresyon ve intihar olasılığı düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda ele alınan sosyo-demografik değişkenler ile bağımlı değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Sosyo-demografik değişkenler temelinde oluşturulan gruplar arasında bağımlı değişken düzeyleri bakımından farklılık olup olmadığı araştırılmış, yalnızlık ile aleksitimi, depresyon ve intihar olasılığının birbirlerini yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Erzurum'daki 18 yaş üstü 406 yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Katılımcıların depresyon düzeylerini belirlemek amacıyla Türkiye'de geçerlik ve güvenirlik çalışması Hisli (1989) tarafından yapılmış olan 'Beck Depresyon Envanteri' kullanılırken, intihar olasılık düzeylerini belirlemek için Türkiye de geçerlik güvenirlik çalışması Eskin (1993) tarafından geliştirilen 'İntihar Olasılığı Ölçeği', katılımcıların aleksitimi düzeylerini belirlemek için Türkiye'de geçerlik ve güvenirlik çalışması Güleç ve ark., (2009) tarafından yapılan 'Toronto Aleksitimi Ölçeği' ve son olarak katılımcıların yalnızlık düzeylerinin belirlenebilmesi içinde Türkiye'de geçerlik ve güvenirliği Demir (1989) tarafından yapılan 'Ucla Yalnızlık Envanteri' kullanılmıştır. Araştırmada, betimleyici ve karşılaştırmalı istatistiksel analiz yöntemleri uygulanmıştır. Hazırlanan anket SPSS 22.0 for bilgisayar temelli istatistik programında güvenirlik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmada kullanılan anket verilerinin güvenilirliğini ölçmede Cronbach's Alpha yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; yetişkinlerde depresyon düzeyi arttıkça yalnızlık ve intihar durumlarının da arttığı görülmüştür. Aynı zamanda yetişkinlerde yalnızlık düzeyi arttıkça intihar ve aleksitimi durumlarının da arttığıdır. Son olarak yetişkinlerde intihar düzeyi arttıkça aleksitimi durumlarının da arttığı görülmektedir. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the relationships between loneliness and alexithymia, depression and suicide probability in adult individuals. For this purpose, the relationship between socio-demographic variables and dependent variables was examined. Whether there is a difference between the groups formed on the basis of socio-demographic variables in terms of dependent variable levels was investigated, and whether loneliness and alexithymia, depression and suicide probability predicted each other was examined. The research was carried out with the relational screening method. The sample of the study consists of 406 adult individuals over the age of 18 in Erzurum. Participants in Turkey in order to determine their level of depression reliability and validity Hisli (1989) that 'the Beck Depression Inventory by' using, Turkey has validity and reliability study of old to determine their suicide probability level (1993) developed by 'Suicide Probability Scale', participants alexithymia to determine the level of reliability and validity Gulec et al in Turkey. (2009) conducted by 'alexithymia scale' and validity in Turkey in the past as a participant of the determination of loneliness levels of reliability and Iron (1989) made by 'UCLA loneliness Inventory' used. Descriptive and comparative statistical analysis methods were used in the study. The prepared questionnaire was subjected to reliability analysis in SPSS 22.0 for computer-based statistics program. Cronbach's Alpha method was used to measure the reliability of the survey data used in the study. According to the research findings; It has been observed that as the level of depression increases in adults, loneliness and suicidal states also increase. At the same time, as the level of loneliness increases in adults, the cases of suicide and alexithymia also increase. Finally, it is observed that as the suicide level increases in adults, their alexithymia also increases. The findings obtained were discussed within the framework of the relevant literature.