Reddedilme duyarlılığı, hissedilen yalnızlık ve aleksitimik özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between rejection sensitivity, perceived loneliness and alexithymic traits
- Tez No: 693460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ŞÜKRÜ GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın temel amacı reddedilme duyarlılığı, hissedilen yalnızlık ve aleksitimik özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Diğer bir amacı ise, reddedilme duyarlılığı, hissedilen yalnızlık ve aleksitimik özelliklerin; sosyodemografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğinin araştırılmasıdır. Araştırma, ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya İstanbul ilinde, üniversitelerde öğrenim gören 170 kadın, 57 erkek toplam 227 kişi katılmıştır. Gerekli olan bilgileri toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. Kullanılan anketler, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği, Ucla Yalnızlık Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği ve sosyodemografik veri formudur. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package Programme For Social Sciences) 25 paket programı kullanılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda analizler için gerekli olan parametrik ve non-parametrik testlere karar verilmiştir. Verilerin analizinde ANOVA, Bağımsız Gruplar T-testi, Pearson Korelasyon Analizi, Kruskal Wallis H Testi ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Varyansların homojenliği Levene Testi ile değerlendirilmiştir. İkili karşılaştırmalar için varyansların homojenliği varsayımı karşılandığında Scheffe ve karşılanmadığında Tamhane T2 Testine bakılmıştır. Araştırma sonuçlarında elde edilen bulgulara göre reddedilme duyarlılığı, hissedilen yalnızlık ve aleksitimik özellikler arasında bir ilişki bulunmuştur. Reddedilme duyarlılığı arttıkça, hissedilen yalnızlık ve aleksitimik özellikler de artmaktadır. Ayrıca ölçek puanlarının (reddedilme duyarlılığı, ucla yalnızlık ve Toronto aleksitimi) bazı sosyodemografik değişkenlere göre farklılaştığı, bazılarında ise farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between rejection sensitivity, felt loneliness and alexithymic characteristics. Another purpose is the rejection sensitivity, felt loneliness and alexithymic features; it is investigated whether it shows according to sociodemographic variables. The research was carried out in accordance with the relational scanning model. A total of 227 people, 170 women and 57 men, studying at universities in Istanbul province, participated in the study. Questionnaire method was used to collect the necessary information. The questionnaires askes are Rejection Sensitivity Scale, Ucla Loneliness Scale, Toronto Alexithymia Scale and sociodemographic data form. SPSS (statistical package program for social sciences) 25 package program was used in the analysis of the data. The parametric and non-parametric tests required for the analysis and analysis were decided. ANOVA, Independt Groups T-test, Pearson Correlation Analysis, Kruskal Wallis H Test and Mann Whitney U Test use analyze the data. Homogeneity of variances was evaluated by Levene Test. For paired comparisons. The Scheffe Test when the homogeneity of the variances was met and the Tamhane T2 Test when it was not met was checked. According to the findings obtained from the research results, there is a relationship between rejection sensitivity, felt loneliness and alexithymic characteristics. As the rejection sensitivity increases, the loneliness and alexithymic characteristics also increase. İn addition, it was concluded that the scale scores (Rejection Sensitivity, Ucla Loneliness and Toronto Alexithymia) differ according to saame sociodemographic variables, but not in others.