Konya Müzesinde bulunan Pers sikkeleri
Persian coins in Konya Museum
- Tez No: 693459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
M.Ö. 550 yılında Medleri yıkarak Pers İmparatorluğunu kuran II. Kyros Pers İmparatorluğunun da temellerini atarak Anadolunun Ege kıyılarından Hindistan içlerine günümüz Mısır da Nil deltasından Hazar denizi kıyılarını kadar olan bölgeyi kapsayan büyük bir imparatorluk kurmuştur. Persliler fethettikleri ülke ve milletlere hoş görüyle yaklaşmış kendilerine itaat ettikleri sürece inanış, kültür ve sanatlarına müdahale etmemişlerdir. Medleri tarih sahnesinden silen II. Kyros doğrudan Med topraklarının varisi olmuştur. Batıda Anadolu'da zamanının güçlü devleti Lydialılar ile Anadolu toprakları için mücadeleye girişmiştir. M.Ö. 547 yılında Lydia kralı Kroisos ile II. Kyros arasındaki savaş sonrasında Kroisos yenilmiş başkent Sardes Persler tarafından ele geçirilmiştir. Lydia Devleti yıkılarak Anadolu'da yaklaşık iki yüz yıl sürecek Pers egemenliği başlamıştır. Persliler ilk defa sikke ile Sardeste karşılaşmışlardır. Persler I. Darius'un tahta çıkana kadar ki yaklaşık 30 yıl boyunca Kroisos sikkelerini kullanmışlar, I. Dareios ile kendilerine ait ilk özgün Pers sikkelerini darp ederek ufak değişiklikler olsa da İmparatorluk yıkılana kadar basımına devam etmişlerdir. Bu çalışmada satın alma yolu ile Konya Müzesi envanterine kazandırılmış 24 adet Pers İmparatorluk sikkesi incelenmiştir. Sikkeler dört ana grup içersinde incelenerek kotalok bölümünde sikkelerin ön-arka yüz fotoğrafları altında katalog no, müze envanter no, sikke ön-arka yüz bilgileri, dönemi, madeni, ölçüsü, ağırlığı, buluntu yeri ve referansı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
B.C. In 550, he founded the Persian Empire by destroying the Medes. Kyros laid the foundations of the Persian Empire and established a great empire covering the region from the Aegean coast of Anatolia to India, from the Nile Delta to the shores of the Caspian Sea. The Persians tolerated the countries and nations they conquered and did not interfere with their faith, culture and arts as long as they obeyed them. Cyrus II, who ended the reign of the Medes, directly became the heir of the Medes. In the West, Anatolia, along with the Lydians, the powerful state of its time, also began to fight for Anatolian territory. B.C. In 547, with the Lydian king Croesus II. After the war between Cyrus, Croesus was defeated and the capital Sardes was captured by the Persians. The state of Lydia was destroyed and Persian rule began in Anatolia, which would last for about two hundred years. Persians first encountered coins in Sardes. Persians I They used Croesus coins for about 30 years until Darius ascended the throne. They minted the first original Persian coins belonging to them with Dareios although there were minor changes they continued to print them until the Empire was destroyed 24 Persian imperial coins found in the inventory of Konya Museum were examined. Coins are examined in four main groups and catalogue no, museum inventory No, Coin front –back Information, period, mine, size, weight, location and reference are given under coin front-back photos in catalog section.