Yatılı olarak okuyan öğrencilerin yeme tutumları, ayrılık anksiyeteleri, stresle baş etme yöntemleri ile gündüzlü okuyan öğrencilerin karşılaştırılması
Comparison of boarding students' eating attitudes, separation anxiety, methods of coping with stress and daytime students
  1. Tez No: 693465
  2. Yazar: ŞEYMA ERER KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK SAYĞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, öğrencilerin yeme tutumları, ayrılık anksiyeteleri ve stresle başa çıkma stillerinin yatılı ve gündüzlü okuma durumlarına göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya, İstanbul Çekmeköy Girne Koleji- Vefa Lisesi ve Üsküdar Kandilli Kız lisesinde eğitim gören 250 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın verileri yeme tutumları testi, ayrılık anksiyetesi belirtileri ölçeği ve stresle başa çıkma stilleri Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T-Testi, ANOVA ve Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin yatılı ve gündüzlü okuma durumlarının yeme tutumları, stresle başa çıkma ve ayrılık anksiyetesi değişkenlerine göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Araştırmanın diğer bir sonucuna göre ise öğrencilerin yeme tutumu özellikleri ile stresle başa çıkma ve ayrılık anksiyetesi özellikleri arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon saptanmıştır. Bu sonuca göre öğrencilerin yeme tutumların artması ayrılık anksiyeteleri ve stresle başa çıkma stillerinin artması anlamına gelmektedir. Araştırmanın bulguları, alan yazın ve araştırmalar ışığında tartışılmış, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare students' eating attitudes, separation anxiety and stress coping styles according to their boarding and daytime reading situations. 250 students from Istanbul Çekmeköy Girne College-Vefa High School and Üsküdar Kandilli Girls High School participated in the study. The data of the study were collected using the eating attitudes test, the separation anxiety symptoms scale and the stress coping styles Scale. Independent Sample T-Test, ANOVA and Correlation Analysis were used to analyze the data. As a result of the research, it was found that the students' boarding and daytime reading situations did not differ according to the variables of eating attitudes, coping with stress and separation anxiety. According to another result of the study, a significant positive correlation was found between the eating attitude characteristics of the students and the characteristics of coping with stress and separation anxiety. According to this result, the increase in students' eating attitudes means an increase in separation anxiety and stress coping styles. The findings of the study were discussed in the light of the literature and researches, and recommendations were made.