Antenatal bakım hizmetleri ve bu hizmetlerde hemşirenin rolünün irdelenmesi
- Tez No: 69347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHE KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
101 8. ÖZET Araştırmamız antenatal bakım hizmeti veren kurumlarda verilen hizmeti ve bu hizmetlerde hemşirenin rolünü değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Aralık 1996 - Nisan 1997 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmamızda, İstanbul İli'nde bulunan antenatal hizmet sunan kurumlardan 6 devlet, 3 üniversite, 3 SSK, 1 özel hastane ve 6 AÇS merkezi seçilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen gözlem formu kullanılarak araştırmacının kurumlarda 3 iş günü bulunmasıyla hem karşılıklı görüşme hem de gözlem yoluyla elde edilmiştir. Kurumların antenatal hizmet veren birimlerinde toplam 33 hekim, 16 hemşire, 13 ebe çalışmaktadır. Hemşirelerin çoğunlukla başka birimlerde görevli olduğu gerekli olduğu zaman antenatal birime yardımcı oldukları bulgulanmıştır. AÇS merkezlerinde ebelerin çoğunlukla antenatal bakımı bağımsız gerçekleştir dikleri saptanmıştır. Kurumlarda bir gebe izlemi için en az 5 dk., en fazla 40 dk. ayrıldığı ve en fazla 120 gebenin izlendiği tespit edilmiştir. Kurumların çoğunluğunun fizik ortamlarında yetersizlikler olduğu saptanmıştır. Çalışma kapsamına alınan dört kurumda (Şişli Etfal (l. Kadın D.), Taksim İlk Yardım, İstanbul SSK, Okmeydanı SSK) kayıt sistemi bulunmamaktadır. Kurumlar antenatal izleme ilk trimesterde başlanmasının öngörülmekte ve ilke olarak klasik izlem sıklığı kabul102 edilmektedir. Antenatal izlemler sırasında gebenin anamnezi kapsamlı olarak çoğunlukla hekim tarafından alınmaktadır. Kan basıncı/nabız, karından gebelik mu ayenesi ve ÇKS, ödem ve varis muayenesi her izlemde rutin olarak yapılan işlemlerdir. Kalp-akciğer muayenesi genellikle bir sorun ya da şikayeti varsa yapılmaktadır. Fizik ve obstetrik muayenelerin çoğunlukla AÇS merkezlerinde e- be/hemşire, hastanelerde ise hekim tarafından yapıldığı saptanmıştır. Antenatal izlemlerde TİT, Hb, Kan grubu/Rh faktörü rutin olarak izlemde ya da her izlemde yapılmaktadır. Antenatal izlemlerde yapılması gerekli diğer tetkikler tüm kurumlarda farklı sıklıklarda ve gereksinim olup olmamasına bağlı olarak istenmektedir. Zeynep Kamil ve İst. Tıp Fak. Kadın-Çocuk Araştırma Biriminde rutin düzenli sağlık eğitimi programlarının (dört seans) bulunduğu saptanmıştır. Bakırköy SSK ve Okmeydanı, Çapa, Sait Çiftçi, Alibeyköy AÇS Merkezlerinde gebe ya da merkeze gelen herkese antenatal sağlık eğitimi (tek seans) yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
103 9. SUMMARY This study was designed to evaluate care provided by antenatal care organisations and to assess the role of nurses in this respect. The study was carried out between December 1996 and April 1997 in antenatal care organisations in Istanbul which included six state hospitals, three university hospitals, three Social Security hospitals, one private hospital and six mother-child health (MCH) centers. Data were collected using an observation form designed by the investigator as well as by interviews and observations made by the investigator at each workplace for three word days. A total of 33 physicians, 16 nurses, and 13 midwives were working at the antenatal care services of the organizations. Nurses were found to have been working in other services and were utilized, when necessary, in the antenatal care unit. Midwives were found to provide antenatal care independently at MCH centers. The antenatal organizations spared a minimum of 5 minutes and a maximum of 40 minutes for monitoring each pregnant woman, with a total maximum number of 120 pregnant women being examined a day. Most of the organizations had physical shortcomings; among them four hospitals (Şişli Etfal Hospital (First Obstetric and Gynaecology Clinic), Taksim First Aid Hospital, Istanbul Social Security Hospital and Okmeydanı Social Security Hospital) did104 recording documentation systems. Antenatal monitoring was instituted at the first trimester and a classic follow-up schedule was implemented. Detailed history taking during antenatal examination of pregannt women were often performed by a physician. Routine procedures employed at each stage included measurements of blood pressure/heart rate, abdominal pregnancy examination and fetus heart rates, and examination for edema and varices. Cardiac and pulmonary examinations were conducted in case the individual presented with a complaint. Physical and obstetrical examinations were usually performed by midwives at the MCH centers and by physicians at hospitals. Total urine examination and hemoglobin measurements, blood group/Rh factor determination were performed either during initial antenatal screening or routinely at each follow-up. Other procedures that are already essential in the context of antenatal screening were carried out at all institutions with varying frequencies and depending on the need for evaluation. Routine health education programmes (four sessions) were delivered to pregnant women in Zeynep Kamil Hospital and Medicine Faculty of Istanbul. Antenatal health education programme consisting of one session was given to pregnant women or to everybody who sought advice in Bakırköy SSK and MCH centers of Okmeydanı, Çapa, Sait Çiftçi and Alibeyköy. TX, Yü,_ -.'İSİLÜ