Sağlık alanında hizmet veren bireylerin empati düzeyi, stresle başa çıkma becerileri ve algılanan sosyal destek arasındaki ilişkinin incelenmesi
Correlation perceived level of social support with empathy levels of health workers and their ability to coping styles with stress
  1. Tez No: 693476
  2. Yazar: SEVDE ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP EMRE TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma; sağlık alanında hizmet veren bireylerin demografik verileriyle; empati düzeyi, stresle başa çıkma tarzları ve algılanan sosyal destek düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. İstanbul ilinde çalışmakta olan; 52 hekim, 92 hemşire ve 34 sağlık teknikerinden oluşan 178 sağlık çalışanının katılımıyla yapılmıştır. Çalışmada katılımcıların kişisel özelliklerini belirlemek amacıyla“Demografik Bilgi Formu”, empati düzeylerini belirlemek için“Toronto Empati Ölçeği”, stresle başa çıkma tarzlarını belirlemek için“Stresle Basa Çıkma Tarzları Ölçeği”ve sosyal destek algılarını belirlemek için“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS istatistiki analiz programı ile incelenmiştir. Sağlık çalışanları muhakkak ki her toplum için en çok merhamet, şefkat ve anlayış beklenen, mesleğinde yetkin olmasının yanında yoğun stres altında kontrolünü kaybetmemesi ve bununla birlikte etkin iletişimi sürdürebilmesi beklenen bir kesimdir. Bu özellikler de öncelikli olarak kişilerin empati düzeyleriyle alakalıdır. Bunun yanında empatinin, empatiyle ilgili yapılan çalışmalardan öğrendiğimiz kadarıyla öncelikli olarak aileden öğrenilen bir tutum olduğunu bilmekteyiz (Schwarser & Taubert, 2002). Yeterli düzeyde sosyal destek almış kişilerin yüksek empati düzeyi sahibi olduğu ve yoğun stres altında çalışsa da daha etkin stresle başa çıkma stilleri geliştirebileceğini varsayarak bu çalışma yapıldı. Çalışmanın sonucunda bu varsayımları doğrulayacak şekilde; algılanan sosyal destek ve empati düzeyi arasında yüksek anlamlılıkta pozitif ilişki bulundu (p < ,01). Aynı zamanda algılanan sosyal destek ile stresle baş etme tarzlarının alt boyutlarından etkin baş etme yöntemi olarak görülen; kendine güvenli yaklaşım ve iyimser yaklaşım arasında anlamlı pozitif, etkisiz baş etme yöntemi olarak görülen çaresiz yaklaşımla anlamlı negatif bir ilişki bulunmuştur(p < ,01).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between the demographic data of people serving in the field of Health and the level of empathy, stress coping styles and perceived level of social support. 178 health studies consisting of 52 physicians, 92 nurses and 34 health technicians working in Istanbul province were conducted. The“Demographic Data Sheet”was used to determine the participants ' personal characteristics, the“Toronto empathy scale”to determine their empathy level, the“stress coping styles scale”to determine their stress-related exit styles, and the“multidimensional perceived social support scale”to determine their perception of social support. Hand-held data from participants was examined by SPSS statistical analysis program. Health workers are expected to have the most compassion, compassion and understanding for every community, and to be competent in their profession, not to lose control of intense stress gold and to maintain effective communication with it. These characteristics are also primarily related to people's empathy patterns. In addition, we know that empathy is an attitude learned primarily from family with our student from studies on empathy (Schwarser&Taubert, 2002). This study was conducted assuming that people who received adequate levels of social support had a high level of empathy and could develop more effective stress coping styles, even though intense stress worked gold.