Kastamonu'da dînî mûsikî geleneği
Religious music tradition in Kastamonu
- Tez No: 693479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU AVCI AKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Anadolu, tarihsel süreç içerisinde pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bölgede yaşamış olan medeniyetler, kendinden sonra gelen nesillere bu birikimi aktarmıştır. Böylelikle Anadolu'da köklü bir kültür mirası oluşmuştur. Toplumun ahlâkî normlarına yön vermiş olan bu kültür mirası, İslâmiyet'e geçiş sürecinden itibaren din olgusu etrafında şekillenmeye başlamıştır. Din ve kültür kavramları bir bütün hâline gelerek toplumsal gelenekleri meydana getirmiştir. Böylelikle her yörenin kendine has dînî mûsikî geleneği ortaya çıkmıştır. Anadolu'da bu geleneği yaşatan önemli bir merkez de Kastamonu'dur. Dînî değerlerin ve geleneklerin ön planda olduğu Kastamonu'da, dînî mûsikî geleneği de önemli bir yere sahiptir. Yapılan bu çalışma ile bu geleneğin varlığını akademik olarak ortaya koymak ve yaşayan dînî mûsikî geleneğinin gelişmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu araştırma, kültür analizi (etnografya) deseninin kullanıldığı nitel bir çalışmadır. Araştırmada görüşme ve doküman analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bunun yanı sıra, Kastamonu'da seslendirilen ve henüz notaya alınmamış olan ilâhîler, bir kaynak kişiye okutularak notaya alınmış ve çalışmaya eklenmiştir. Bu araştırmanın örneklem grubu, kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Görüşme formu araştırmacı ve danışmanı tarafından hazırlanmış, yapılan görüşmeler ile elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda Kastamonu'ya has icra tekniklerinin ve dînî mûsikî geleneğinin nasıl sürdürüldüğü, Kastamonu'daki dînî mûsikî yaşamı ve dînî mûsikî eğitiminin nasıl verildiği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolia has hosted many cultures in the historical process. The civilizations that lived in the region passed this accumulation to the generations that came after them. Thus, a deep-rooted cultural heritage has been formed in Anatolia. This cultural heritage, which has shaped the moral norms of the society, has started to be shaped around the phenomenon of religion since the transition to Islam. The concepts of religion and culture have come together and formed social traditions. Thus, the unique religious music tradition of each region has emerged. Kastamonu is an important center that keeps this tradition alive in Anatolia. In Kastamonu, where religious values and traditions are at the forefront, the religious musical tradition also has an important place. With this study, it is aimed to reveal the existence of this tradition academically and to contribute to the development of the living religious music tradition. This research is a qualitative study using the culture analysis (ethnography) pattern. Interview and document analysis methods were used in the research. In addition, hymns performed in Kastamonu, which have not been recorded yet, were noted by a source person, and added to the work. The sample group of this research was selected using the snowball sampling method. The interview form was prepared by the researcher and the consultant, and the data obtained through the interviews were analyzed with content analysis. As a result of the analysis, it has been tried to reveal how the performance techniques and religious music tradition unique to Kastamonu are maintained, how the religious music life and religious music education in Kastamonu are given.