2016 darbe girişiminin Batı ile ilişkiler çerçevesinde Türk dış politikasına etkileri
The effects of the 2016 coup attempt on Turkish foreign policy in the framework of relations with the West
  1. Tez No: 693481
  2. Yazar: FATMA MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÇİLLİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Askeri darbelerin başarısında; darbenin halk nezdinde meşruiyetinin etkisi kadar, uluslararası camianın askeri darbeyi meşru bir hareket olarak kabul edip etmemesi de dikkate alınması gereken bir değişkendir. Dolayısıyla hem darbeciler hem de devrilmeye çalışılan iktidar açısından diğer ülkelerin siyasi desteği hayati önem arz etmektedir. Diğer devletler tarafından verilen destek veya karşıtlık çerçevesinde de siyasal ilişkiler darbe girişimi sonrasında yeniden şekillenir. Bu bağlamda çalışmada, Türkiye'de gerçekleştirilen 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin Batı ile ilişkiler çerçevesinde Türk dış politikasına etkilerini tespit ve analiz etmek amaçlanmıştır. Batılı ülkelerin darbe girişimi esnasında ve akabinde sergiledikleri olumsuz tavırlar ve bu siyasal tercihlerinin, Türk dış politikasındaki yansımaları, Batı merkezli siyasetin zayıflaması ekseninde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Whether international society recognizes military coup as a legitimate action or not is a variable, that should be taken into consideration in the success of military coups as much as the influence of coup's legitimacy in the perception of the people. Therefore, other states' political support is of vital importance both for coup plotters and those who are in power and attempted to be overthrown. Political relations are reshaped also after coup attempt in framework of other states' support or opposition. In this context, this study aims to identify and analyze the influence of the coup attempt realized in Turkey on 15 July 2016 on Turkish foreign policy in regard to Turkish-Western relations. The negative attitudes of the Western states during and after the coup attempt and the reflections of their political preferences on Turkish Foreign Policy are discussed in the axis of the weakening of Western-centered politics.