COVID-19 salgını nedeniyle sağlık çalışanlarında görülen tükenmişlik, depresyon ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin incelenmesi
The analysis of burnout, depression and cognitive emotion regulation strategies in healthcare personnel due to COVID-19 outbreak
  1. Tez No: 693491
  2. Yazar: EBRU ÖZÜLKÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYHAN BAHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı; Covid-19 salgını nedeniyle sağlık çalışanlarında görülen tükenmişlik, depresyon ve bilişsel duygu düzenleme arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırma anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde yaşayan 200 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Katılımcıların depresyon düzeylerini belirlemek amacıyla Türkiye'de geçerlik ve güvenirlik çalışması, Hisli (1989) tarafından hazırlanmış olan 'Beck Depresyon Ölçeği' kullanılırken, katılımcıların tükenmişlik düzeylerini belirlemek için de Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması Ergin (1992) tarafından yapılan 'Maslach Tükenmişlik Ölçeği' kullanılmıştır. Son olarak katılımcıların bilişsel duygu düzeylerini ölçmek için Türkiye de geçerlik ve güvenirlik çalışması Ataman (2011) tarafından yapılmış olan“Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ)”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS bilgisayar temelli istatistik programı ile çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre Covid 19 döneminde sağlık çalışanlarında tükenmişlik düzeyi ile depresyon düzeyi arasında pozitif yönlü düşük derecede ilişki olduğu bulunmuştur. Tükenmişlik düzeyi ile bilişsel duygu düzenleme arasında negatif yönlü orta derecede ilişki olduğu bulunmuştur. Son olarak depresyon ile bilişsel duygu düzenleme arasında negatif yönlü düşük derecede ilişki olduğu bulgulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuca göre sağlık çalışanlarında depresyon düzeyi artarken tükenmişlik düzeyleri de artmaktadır. Aynı zamanda sağlık çalışanlarında depresyon ve tükenmişlik düzeyleri arttıkça bilişsel duygu düzenleme düzeyi azaldığı bulgulanmıştır. Pandemi döneminde sağlık çalışanlarının tükenmişliğe ve depresyona karşı korunması için duygu düzenleme becerilerine yönelik destek programları sunulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is; To examine the relationship between burnout, depression and cognitive emotion regulation seen in health workers due to the Covid-19 pandemic. For this purpose, the research was carried out by survey method. The sample of the study consists of 200 health workers living in Istanbul. In order to determine the depression levels of the participants, the validity and reliability study in Turkey, the 'Beck Depression Scale' prepared by Hisli (1989) was used, while the 'Maslach Burnout Scale' was used by Ergin (1992), a Turkish validity and reliability study, to determine the burnout levels of the participants. Finally,“Cognitive Emotion Regulation Scale (BDDÖ)”was used by Ataman (2011), a validity and reliability study in Turkey, to measure the cognitive emotion levels of the participants. The collected data was resolved with spss computer-based statistics program. According to the findings of the research, it was found that there was a low positive correlation between the level of burnout and depression in healthcare workers during Covid 19 period. A moderate negative correlation was found between the level of burnout and cognitive emotion regulation. Finally, it was found that there is a low level negative relationship between depression and cognitive emotion regulation. According to the results obtained from the research, while the level of depression increases in health workers, the level of burnout also increases. At the same time, it was found that as the levels of depression and burnout increased in healthcare workers, the level of cognitive emotion regulation decreased. It is recommended to provide support programs for emotion regulation skills in order to protect health workers against burnout and depression during the pandemic period.