65 yaş ve üzeri kişilerde sosyal medya bağımlılığının depresyon, algılanan sosyal destek ve demografik değişkenlerle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of social media addiction with depression, perceived social support and demographic variables in people aged 65 and over
- Tez No: 693492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
İnternet bağımlılığının bir alt türü olarak değerlendirilen sosyal medya bağımlılığı tıp kaynaklarında hastalık olarak geçen bir davranışsal bağımlılık türüdür. Sosyal medya bağımlılığı daha çok gençlere atfedilse de günümüzde 65 yaş ve üzeri kişilerde de sosyal medya bağımlılığı yaygınlaşmaktadır ve kişilerde sosyal izolasyonla birlikte sağlığa negatif etkisi olan hareketsiz yaşam tarzına sebep olmaktadır. Bu bağlamda 65 yaş üzeri kişilerde sosyal medya bağımlılığının yaşlılıkta sık görülen depresyon; yaşlılık döneminde ruh sağlığına önemli etkisi olan sosyal destek ve demografik değişkenlerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamız ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini sosyal medya kullanıcısı 65 yaş ve üzeri 450 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada analiz edilen veriler basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak Google anketler aracılığı ile sosyal medya sitelerindeki 65 yaş ve üzeri sosyal medya kullanıcılarından elde edilmiştir. Katılımcılara Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Geriatrik Depresyon Ölçeği ve Sosyodemografik Bilgi Formu yöneltilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS. 20 programında kodlanarak analiz edilmiştir. Araştırmamızda sosyal medya bağımlılığının cinsiyet, medeni durum, ekonomik durum, eğitim düzeyi, yaşanılan yerleşim yeri, meslek, sosyal medya kullanım süresi, sosyal medya kullanım süresi, Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Linkedin kullanım sıklığına göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı; sosyal medya bağımlılığının depresyon ve algılanan sosyal destek ile arasında anlamlı bir ilişki olduğu; depresyonun, aileden ve özel insandan alınan sosyal desteğin sosyal medya bağımlılığının yordayıcısı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media addiction, which is considered as a sub-type of internet addiction, is a type of behavioral addiction that is mentioned as a disease in medical sources. Although social media addiction is mostly attributed to young people, nowadays social media addiction is widespread among people aged 65 and over, and with social isolation, it causes a sedentary lifestyle that has a negative effect on health. In this context, social media addiction in people over the age of 65 is common in old age; We aimed to examine the relationship between social support and demographic variables, which have an important effect on mental health in old age. Our research was conducted in accordance with the relational screening model. The sample of the study consists of 450 people aged 65 and over, social media users. The data analyzed in the study were obtained from social media users aged 65 and over on social media sites through Google surveys using simple random sampling method. The participants were directed to Bergen Social Media Addiction Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Geriatric Depression Scale and Sociodemographic Information Form. Data obtained from IBM SPSS 20. In our study, there was a significant difference according to gender, marital status, economic status, education level, place of residence, occupation, duration of social media usage, frequency of use of Facebook, Instagram, Twitter, Youtube and Linkedin in terms of social media addiction. there is a significant difference; There is a significant relationship between social media addiction and depression and perceived social support; It has been determined that depression, social support from family and private person are predictors of social media addiction