Mikrodalga kavite filtre tasarımı ve sentezlenmesi
The design and synthesis of microwave cavity filter
  1. Tez No: 693521
  2. Yazar: FATİH ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAYRETTİN YÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Mikrodalga frekanslarında haberleşme ve radar gibi sistemlerde kullanılan kavite filtrelerin sentezlenmesi ve tasarımı yapılmıştır. Kavite filtre tasarım algoritması oluşturularak tasarım görselleştirilmiştir. Filtre gereksinimlerine göre tasarım polinomları elde edilmiştir. Tasarım polinomları ile fiziksel tasarım hakkında bilgi verecek kuplaj matrisleri hesaplanmıştır. Kavite filtrenin 3B tasarım programında çizim aşamaları verilmiş olup örnekler pekiştirilmiştir. Tasarım formülleri 3B yapıya uygulanmış ve teorik ile fiziksel tasarım arasındaki yakınlık istenilen düzeydedir. 3B yapının devre modellenmesi yapılmıştır. Devre modellemesi ile 3B yapı arasındaki ilişki üzerinde durularak optimizasyon gerçekleştirilmiş ve filtre tasarımı tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, The synthesis and design of cavity filters used in communications and radar system at microwave frequencies have been made. The design is visualized by creating a cavity filter design algorithm. Design polynomials are obtained according to filter requirements. Coupling matrices that give information about design polynomials and physical design are calculated. In the 3D design program of the cavity filer, the drawing steps have been given and the examples have been reinforced. Design formulas have been applied to the 3D structure and the closeness between theoretical and physical design is at the desired level. Circuit modelling of 3D structure has been done as well. With emphasis on the relationship between circuit modelling and 3D structure, optimization has been made and filter design has been completed.