Çocukluk çağı travmatik yaşantılarının psikolojik dayanıklılık ve mesleki doyum ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of childhood traumatic experiences with psychological resilience and job satisfaction
  1. Tez No: 693573
  2. Yazar: LİVANUR ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, çocukluk çağı travmatik yaşantılarının psikolojik dayanıklılık ve mesleki doyum ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili, Bahçelievler ilçesinde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul ili Bahçelievler ilçesindeki 328 kadın ve 88 erkek olmak üzere toplam 416 öğretmen oluşturmaktadır. Katılımcıların kişisel bilgilerini toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Mesleki Doyum Ölçeği ve Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken Korelasyon Analizi, Bağımsız Gruplar İçin t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; Çocukluk çağı travmaları ölçeğinin fiziksel ihmal, duygusal ihmal ve inkâr alt boyutu ile psikolojik dayanıklılık aile uyumu alt boyutu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çocukluk çağı travmaları ölçeğinin duygusal istismar, fiziksel istismar, aşırı koruma alt boyutları ile psikolojik dayanıklılık sosyal kaynaklar alt boyutu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Çocukluk çağı travmaları ölçeğinin duygusal istismar ve fiziksel istismar alt boyutu ile mesleki doyum ölçeğinin niteliğe uygunluk alt boyutu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Çocukluk çağı travmaları ölçeğinin duygusal ihmal alt boyutu ile mesleki doyum ölçeğinin niteliğe uygunluk alt boyutu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Psikolojik dayanıklılık ölçeğinin gelecek algısı alt boyutu ile mesleki doyum ölçeğinin niteliğe uygunluk alt boyutu arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Psikolojik dayanıklılık ölçeğinin aile uyumu alt boyutu ile mesleki doyum ölçeğinin niteliğe uygunluk alt boyutu arasında istatistiksel olarak negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Psikolojik dayanıklılık ölçeğinin gelecek algısı alt boyutu ile mesleki doyum ölçeğinin gelişme fırsatı alt boyutu arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Psikolojik dayanıklılık ölçeğinin aile uyumu alt boyutu ile mesleki doyum ölçeğinin gelişme fırsatı alt boyutu arasında istatistiksel olarak negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship of traumatic experiences of childhood with psychological resilience and job satisfaction. Teachers working in the Bahçelievler district of Istanbul province constitute the universe of the research. A total of 416 teachers, 328 women and 88 men, in Bahçelievler district of Istanbul province forms the sample of the research. A Personal Information Form which aimed to collect the personal information of the participants, Childhood Traumas Scale, Resilience Scale for Adults, and Job Satisfaction Scale were used. Correlation Analysis, Independent Groups t-test, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used during data analysis. It was found as the research result that the physical neglect, emotional neglect, and denial sub-dimensions of the childhood traumas scale had a significant relationship in a positive direction with the family adjustment sub-dimension of psychological resilience. It was determined that emotional abuse, physical abuse, overprotection sub-dimensions of Childhood traumas scale had a significant relationship in a positive direction with the social resources sub-dimension of psychological resilience. It was determined that emotional abuse and physical abuse sub-dimensions of Childhood traumas scale had a significant relationship in a positive direction with the suitability for the qualification sub-dimension of Job satisfaction scale. It was determined that the emotional neglect sub-dimension of the childhood traumas scale had a significant relationship in a negative direction with the suitability for the qualification sub-dimension of Job satisfaction scale. A statistically significant relationship in a positive direction was found between the perception of future sub-dimension of psychological resilience scale and the suitability for the qualification sub-dimension of Job satisfaction scale. A statistically significant relationship in a negative direction was found between the family adjustment sub-dimension of the psychological resilience scale and the suitability for the qualification sub-dimension of Job satisfaction scale. A statistically significant relationship in a positive direction was found between the perception of future sub-dimension and the development opportunity sub-dimension of Job satisfaction scale. A statistically significant relationship in a negative direction was found between the family adjustment sub-dimension of the psychological resilience scale and the development opportunity sub-dimension of the job satisfaction scale.