Algoritmik düşünme becerilerinin kazandırılmasına yönelik dokunulabilir bir kullanıcı arayüzü geliştirilmesi
Developing tangible user interface to develop algorithmic thinking skills
  1. Tez No: 693572
  2. Yazar: ALPER GÖKADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ÖZGÜR DURSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmada amaç, ortaokul 5. Sınıf öğrencilerinin algoritmik düşünme becerilerinin geliştirilmesinde dokunulabilir kullanıcı arayüzüne sahip olan“Dokunulabilir, Değiştirilebilir ve Düzenlenebilir Algoritmik Düşünme Etkinlikleri ve Nesnesi (3D ADEN)”nin kullanılabilirliğini ortaya koymaktır. Araştırmanın katılımcı boyutunu, Eskişehir ili dahilinde 2020 – 2021 eğitim öğretim yılı içerisinde 5. sınıf düzeyine devam etmekte olan 10 öğrenci ile Türkiye genelinde erişilmiş 10 öğretmen oluşturmaktadır. Nitel araştırma desenlerinden durum çalışmasının yapıldığı bu araştırmada öğrencilere, 4 hafta boyunca haftada 1 saat olacak şekilde etkinlikler düzenlenmiş ve 3D ADEN öğretim materyali uygulanmıştır. Uygulama sürecinde gözlem, görüşme, Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği (System Usability Scale, SUS), öğrenci değerlendirme rubriği ve bir veri toplama aracı olarak 3D ADEN sisteminin kendisi kullanılmıştır. 3D ADEN sistemi, öğrencilerin etkinlikleri gerçekleştirmek için kullandıkları modülleri, etkinlikler sırasında yapılan hataları ve etkinliklerin sürelerini tutmaktadır. Araştırma sonucuna göre 3D ADEN sistemini kullanan öğrencilerin algoritmik düşünme becerilerinde çeşitli değişiklikler gözlemlenmiştir. Öğrenciler, kendilerine verilen problem durumlarını çözmek için zihinde canlandırma, kısa işlem basamağının belirlenmesi ve hata ayıklama gibi farklı stratejilere başvurmuşlardır. Süreç sonunda eğlendiklerini belirten öğrenciler, 3D ADEN sistemi ile öz değerlendirmelerini yapabildiklerini belirtmişlerdir. Öğretmenlerden elde edilen bulgulara göre ise 3D ADEN sistemi, algoritmik düşünme becerisini geliştirme konusunda yeterli bir materyaldir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the usability of“Tangible, Changeable and Editable Algorithmic Thinking Activities and Object (3D ADEN)”with the tangible user interface to develop secondary school 5th-grade students' algorithmic thinking skills. The user dimension of this study consists of 10 students in the 5th grade level in Eskişehir city in the 2020-2021 academic term and 10 teachers across Turkey. This study is conducted as a case study among qualitative research methods to organize 1 hour per week activities for 4 weeks and 3D ADEN teaching material is applied. During the application, observation, interview, System Usability Scale (SUS), student assessment technique and 3D ADEN system itself are used as data collection tools. 3D ADEN system tracks used modules for students to complete the activities, mistakes during the activities and activity durations. According to the study results, it is observed that students who used the 3D ADEN system had various changes in their algorithmic thinking skills. Students used different strategies such as visualization, determining short operation steps, debugging and trial-and-error to solve the problems given to them. Students have expressed to have fun at the end of the process and make self-assessments with the 3D ADEN system. According to findings obtained from the teachers, 3D ADEN is sufficient material to develop algorithmic thinking skills.