Endüstri 4.0 sürecinde Türkiye ekonomisi için orta teknoloji tuzağı riski
Medium technology trap risk for Turkey's economy in the Industrial Process 4.0
- Tez No: 693589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYKIRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
18. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan ilk endüstri devrimi ile birlikte gelişen teknoloji, günümüzde artık dijital teknolojiler ile tetiklenen yeni bir dönemin başlamasına vesile olmuştur. 1970'li yıllardan sonra elektronik ve bilgi teknolojilerinin üretimde yaygın bir şekilde kullanılmasıyla devam eden bu gelişim süreci, özellikle sanayide otomasyon sistemlerinin yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla farklı bir boyuta evirilmeye başlamıştır. Endüstri 4.0 olarak ifade edilen bu yeni süreç, siber-fiziksel sistemler ve dinamik veri işleme ile değer zincirlerinin uçtan uca bağlandığı ve birbiriyle entegre olduğu bir dönemi içermektedir. Bu dönemde, üretimde hız, esneklik, kalite ve yüksek verimlilik artışlarının, yeni teknolojilerin, sistemlerin, sistemler arasındaki entegrasyonun ve ülkeler arasındaki küresel rekabetin daha da önemli hale gelmeye başladığı gözlemlenmektedir. Bu süreçte Türkiye ekonomisinin önde gelen ekonomiler arasında yer alabilmesi için üretim yapısını yüksek teknoloji yoğunluğunu içerecek şekilde dönüştürmesi gerekmektedir. Çalışmada düşük, orta-düşük, orta-yüksek ve yüksek teknoloji endekslerine ilişkin 2010-2020 dahil olmak üzere yıllık veriler kullanılmış, bu dört değişkenin milli gelirdeki büyüme etkilerinin incelenebilmesi açısından bu verilerden faydalanılmıştır ve zaman serisi analizi kullanılmıştır. Ampirik sonuçlara göre, Türkiye'nin büyüme değişkeninde meydana gelen değişimin, büyük oranda, orta-düşük ve orta-yüksek yoğunluklu sanayi üretimi ile açıklandığı, düşük ve yüksek teknoloji yoğunluklu sanayi üretiminin etkisinin ise düşük düzeyde kaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The technology that developed with the first industrial revolution that emerged at the end of the 18th century has led to the beginning of a new era triggered by digital technologies. This development process, which continued with the widespread use of electronic and information technologies in production after the 1970s, began to evolve into a different dimension, especially with the widespread use of automation systems in industry. This new process, referred to as Industry 4.0, includes a period in which cyber-physical systems and dynamic data processing and value chains are connected end-to-end and integrated with each other. In this period, it is observed that increases in speed, flexibility, quality and high efficiency in production, new technologies, systems, integration between systems and global competition between countries have become more important. In this process, it needs to transform its production structure to include high technology density in order for the Turkish economy to be among the leading economies. In the study, annual data on low, medium-low, medium-high, and high technology indices, including 2010-2020 were used, and time series analysis was used in order to examine the growth effects of these four variables on national income. According to the empirical results, it has been observed that the change in Turkey's growth variable is mostly explained by medium-low and medium-high intensity industrial production, while the effect of low and high technology intensity industrial production remains low.