Farklı bitki besin elementi kompozisyonlarının su kültüründe yetiştirilen marul bitkisinin gelişimi ve kimi bitki besin elementi içeriğine etkisi
Effect of different plant nutrient compositionon the development and some plant nutrient content of lettuce plant grown in hydroponic culture
- Tez No: 693590
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yapılan çalışma;serakoşullarında hidroponik sistemefarklı kombinasyonlarda azot (N), fosfor (P) ve potasyum (K) besin elementleri uygulanarak marul (Lactuca sativa L. var crispa)bitkisinin gelişimi vekimi besin elementi içeriklerine etkilerini belirleyebilmek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla azot (6, 8, 10 mM), fosfor (1,2 mM) ve potasyum (4, 6, 8 mM) dozlarının yer aldığı 18 farklı besin çözeltisi kombinasyonlarındaMaritima marul çeşidiyetiştirilmiştir. 42 günlük deneme dönemi boyunca 3-4 günlük periyotlar halinde besin tanklarındaki çözeltiler değiştirilerek uygulamaların etkileri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in a hydroponic system under greenhouse conditions in order to investigate the effects of nitrogen (N), phosphorus (P) and potassium (K) nutrient combination applications on the growth and on some nutrient element amounts of lettuce (Lactuca sativa L. var crispa) plants. For this purpose, Maritima lettuce variety was grown in 18 different nutrient solution combinations containing nitrogen (6, 8, 10 mM), phosphorus (1, 2 mM) and potassium (4, 6, 8 mM) doses. During the 42-day trial period, the effects of the applications were observed by changing the solutions in the food tanks in 3-4 day intervals.