Muhasebe hilelerinin açığa çıkarılmasında şirket çalışanlarının bilgi uçurma (whistleblowing) niyetini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examining the factors affecting the whistleblowing intention of accounting professionals to reveal accounting frauds
  1. Tez No: 693617
  2. Yazar: AYŞE İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAYDIN TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İş dünyasının maruz kaldığı en önemli sorunlar arasında muhasebe hileleri yer almaktadır. Küresel olarak hemen hemen her işletmede yaşanan etik dışı işlemlerin ve hilelerin açığa çıkarılmasında, kurumlardaki iç denetimin sağlanmasında bilgi uçurma (whistleblowing) bir araç olarak görülmektedir. İşletme içerisinde meydana gelen muhasebe hilelerinin önlenmesi ya da daha az zararla bu tür durumlarla mücadele edilebilmesi bakımından bilgi uçurma oldukça önem taşımaktadır. İşletmelerde etkili bir iç kontrol sisteminde bilgi uçurma prosedürleri oluşturmak ve çalışanlar arasında bunu işlevsel hale getirmek işletmelere hilelere karşı mücadelede avantaj sağlayacaktır. Bu bağlamda araştırmada, bilgi uçurmanın muhasebe hilelerini açığa çıkarmadaki önemine değinilerek, muhasebe çalışanlarının bilgi uçurma tercihlerini şekillendiren etkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca demografik faktörler ile bilgi uçurma niyeti arasındaki ilişki incelenmiştir. Bilgi uçurma davranışının işletmelerde etik dışı, hileli davranışları önleme, tespit etme ve düzeltme aracı olarak oldukça önemli bir katkısı vardır. Bu kapsamda işletmelerdeki hileli faaliyetlerin açığa çıkarılmasında bazen denetim tekniklerinin bile yetersiz kalabileceği göz önünde bulundurulduğunda, hile ile mücadelede oldukça etkili bir teknik olması bu çalışmanın önemini artırmaktadır. Araştırma verilerini toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma evrenini İstanbul'da faaliyet gösteren şirketlerin muhasebe çalışanları oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise kurumsal şirketlerin 100 muhasebe çalışanını kapsamaktadır. Örneklemin seçiminde basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların anket formunda yer alan sorulara verdikleri cevaplar IBMSPSS 22.0 istatistik paket analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ankete katılan muhasebe çalışanlarının demografik bilgilerine ve bilgi uçurma algılarına ilişkin frekans dağılımları hesaplanmıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek için hiyerarşik çoklu regresyon analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Raporlama kanallarının seçimleri (içten ve dışarıdan kanallar) arasındaki önemli farklılıkları belirlemek için t testi kullanılmıştır. Ayrıca nitel veriler için tematik analizler yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre“Çalışanlarının bilgi uçurma (whıstleblowıng) niyetini etkileyen faktörlerin incelenmesi”ölçeğinin güvenilirlik düzeyinin cronbach's alpha >0,70 olduğu belirlenmiştir. Raporlama kanalları (iç ve dış kanallar) seçimleri arasındaki önemli farklılıkları belirlemek için Paired Samples Statistics t-testi yapılmıştır. Sonuçlar, dahili ve harici raporlama kanalları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark ortaya koymaktadır (p=0,000
Özet (Çeviri)
Accounting frauds are among the most important problems faced by the business world. Whistleblowing is recognized as an important tool in revealing the frauds encountered in almost every business and ensuring internal control in organizations. Whistleblowing is very important in order to prevent accounting frauds occurring within the business or to fight against such frauds with less damage. Establishing whistleblowing procedures in an effective internal control system and making it functional among employees will provide businesses an advantage in combating fraud. In this context, the aim of this study is to examine the factors that shape the whistleblowing preferences of accounting employees by emphasizing the importance of whistleblowing in revealing accounting frauds. In addition, the relationship between demographic factors and whistleblowing intention was examined. Whistleblowing has a very important contribution as a means of preventing, detecting and correcting unethical and fraudulent behaviors in businesses. In this context, whistleblowing is a highly effective technique in revealing fraudulent activities in businesses, considering that even auditing techniques may sometimes be insufficient and this increases the importance of the study. The survey method was used to collect research data. The research universe is composed of accounting employees of companies operating in Istanbul. The sample of the study includes 100 accounting employees of corporate companies. Simple random sampling method was used in the selection of the sample. The answers given by the participants to the questions in the questionnaire form were analyzed using the SPSS 22.0 statistical analysis program. Frequency distributions related to demographic information and whistleblowing perceptions of accounting employees participating in the survey were calculated. Hierarchical multiple regression analysis and correlation analysis were used to test the research hypotheses. The t-test was used to identify significant differences between the choices of reporting channels (internal and external channels). In addition, thematic analyzes were made for qualitative data. According to the research findings, it was determined that the reliability level of the scale“Examination of the factors affecting the whistleblowing intention of the employees”was Cronbach's alpha >0,70. Paired Samples Statistics t-test was performed to identify significant differences between the selection of reporting channels (internal and external channels). The results reveal a statistically significant difference between internal and external reporting channels (p=0.000