Kapasiteleri aynı biyogaz tesislerinin farklı atık miktar ve türlerine göre verimliliğinin analizi
Analysis of the efficiency of the same biogas facilities according to different waste amounts and types
  1. Tez No: 693663
  2. Yazar: LEYLA BAŞTAN TÖKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DİDEM TUNÇEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Küreselleşme ve kalkınma döneminde sürekli artan nüfusun taleplerinin karşılanması ve gelişim sürecinin devam etmesi durumu beraberinde enerjiye olan talebin artmasına neden olmaktadır. Fakat enerjiye olan talebin ağırlıklı olarak fosil ve ithal kaynaklardan karşılanması sürdürülebilir kalkınma adına toplumların refahı açısından tehdit unsuru olarak görülmektedir. Bu noktada bütün tehditlere bütünsel çözüm sunulması amacıyla enerji ihtiyacının giderilmesi, ekonomik ve çevresel kalkınmanın sürdürülebilirliği için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ülkeler açısından büyük öneme sahip hale gelmiştir. Bu çalışmada çevre tahribatının önüne geçmek amacıyla; çevre sorunlarının bütün yönüyle ele alınıp, ekosistemi alt üst etmeden faaliyetlere devam etmenin yolları aranmaktadır. Dolayısıyla, çevreye zarar vermeyi önleyecek teknolojilerin kullanıldığı endüstri faaliyetleri, geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı, biyolojik çeşitliliği ve çevreyi koruma, geleceğimizi tehlikeden kurtarma ve ekonomimizi güçlendirme amaçlarına uygun planlama ve eylemler gündeme getirilmiştir. Çalışmada kaynak israfını önlemenin yanında, hayat standartlarını yükseltmek ve ortaya çıkan enerji krizleri ile baş edebilmek için uygun metotlar kullanılmak suretiyle, atıkların enerji veya materyal olarak geri kazanılmasının ön plana çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda analizi yapılacak karar verme birimleri olarak beş senaryo ile biyogaz tesisinin excel üzerinden verimlilik analizinin yapılmıştır. Tesislerde girdi olarak büyükbaş hayvan dışkısı, yumurta tavukçuluğu dışkıları, pazaryeri bitkisel atıkları, market muhtelif gıda atıkları, buğday samanı, arpa samanı, şeker pancarı yaprakları mısır slaj atıkları ve şeker fabrikası şilempesi atıklarının kullanılması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Meeting the demands of the ever-growing population in the period of globalization and development and the continuation of the development processcause to increase in the demand for energy.However, meeting the demand for energy from fossil and imported sources threatens the welfare of societies for sustainable development. Therefore, in order to provide a holistic solution to all threats, the use of renewable energy resources has become of great importance for countries to meet the energy need, to ensure economic and environmental development, and to ensure the sustainability of development. In this study, in order to prevent environmental destruction;All aspects of environmental problems are addressed and ways are sought to continue activities without upsetting the ecosystem.For this reason, planning and actions in line with the aims of industrial activities using technologies to prevent harm to the environment, use of recyclable materials, protecting biological diversity and the environment, saving our future from danger and strengthening our economy come into prominence. In this study, in addition to preventing the waste of resources in order to raise the living standards and to cope with the emerging energy crises; It is aimed to emphasize the recovery of wastes as energy or materials by using appropriate methods. For this purpose, five scenarios were used as decision-making units to be analyzed. Efficiency analysis of the biogas plant was made using excel. Cattle dung, laying hen feces, market vegetable wastes, market various food wastes, wheat straw, barley straw, sugar beet leaves, corn silage wastes and sugar factory pickle waste were used as inputs in the facilities.