Investigation of economic and environmental impacts of the use of solar and biogas resources in urban wastewater treatment plants
Kentsel atıksu arıtma tesislerinde güneş ve biyogaz enerji kaynakları kullanımının ekonomik ve çevresel etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 594066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH AYDINALP KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temiz Tükenmez Enerjiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Su ve enerji insanların refahı için en temel ihtiyaçlar iken, su-enerji ilişkisi incelenmesi gereken bir alandır. Su sektörünün enerji ihtiyacının büyük bir kısmı Atıksu Arıtma Tesislerinde (AAT) ve elektrik formunda gerçekleşerek işletme maliyetlerinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Dünyanın bağımlı olduğu fosil yakıtlar ile elektrik üretiminin sebep olduğu sera gazları ve günümüzde yaşanan iklim değişikliği krizi düşünüldüğünde AAT'lerin elektrik ihtiyacının yenilenebilir enerji kaynaklarından (YEK) elde edilmesi önemli bir fırsattır. Atıksu sektörü Türkiye'de son 20 yılda hızla gelişmiştir. Artan AAT sayısı ve kapasitesi, kişi başı oluşan atıksu ve nüfusun etkisiyle daha gelişmiş teknolojiler ve arıtma yöntemlerine ihtiyaç duyulması neticesinde sektörün enerji talebi artmıştır. Yeni yapılması planlanan tesisler ile nüfusun da etkisiyle artmaya devam edecektir. Bu çalışmada, Türkiye'deki AAT'lerin %70'ini barındıran ve Türkiye'de oluşan toplam atıksuyun %85'inin kaynağı olan büyükşehir belediyelerine ait AAT'lerin 1 m3 atıksu arıtımı için ihtiyaç duydukları elektrik (enerji yoğunluğu-kWh/m3) ile AAT'lere YEK entegrasyonu seçeneği araştırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, Türkiye'de AAT türüne ve kullanılan yönteme göre enerji yoğunluğunun hesaplanması ve ihtiyaç duyulan elektrik talebinin fotovoltaik panel ve biyogaz jeneratörü ile elde edilmesinin olası çevresel ve ekonomik etkilerinin incelenmesidir. Çalışmanın ilk aşamasında AAT'lerden bilgi toplamak üzere çevrimiçi anket hazırlanmıştır. Anketin ilk bölümünde tesisin enerji tüketimine yönelik sorular yer alırken, ikinci bölümünde AAT'lerin YEK kullanımına yönelik algısı ele alınmıştır. Ayrıca çeşitli açık kaynaklardan büyükşehirlerde yer alan AAT'ler ve arıtılan atıksu, enerji tüketimi, (varsa) biyogaz ve elektrik üretimi, hizmet verilen nüfus, BOİ/KOİ/AKM, tesisin türü ve arıtma prosesi bilgileri toplanmıştır. Çevrimiçi elde edilemeyen bilgiler birebir iletişim aracılığıyla 451 tesis için büyük oranda tamamlanmıştır. 2017 yılına ait toplanan veriler tesis türü, kullanılan proses ve arıtılan atıksu miktarına göre analiz edilmiştir. Analiz, büyük ölçekli AAT'lerin enerji yoğunluğunun küçük ölçeklilerden düşük olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, beklenildiği üzere birincil arıtma türünün enerji yoğunluğunun (0,07 – 0,34 kWh/m3) ikincil (0,08 – 1,36 kWh/m3) ve ileri arıtma (0,15 – 0,99 kWh/m3) türlerinden düşük olduğu görülmüştür. Çalışmanın ikinci aşamasında, verilerinin bütünlüğüne ve farklı kapasiteleri temsil etmelerine göre seçilen 25 AAT'nin elektrik talebinin biyogaz jeneratörü ve fotovoltaik panel aracılığıyla karşılanması ve bu entegrasyonun ekonomik ve çevresel etkileri araştırılmıştır. CO2 salım cezası (0 $/ton ve 16 $/ton) ve elektrik satış fiyatı (0,000 $/kWh, 0,050 $/kWh ve 0,133 $/kWh) bazında olmak üzere 6 senaryo kapsamında HOMER simülasyon yazılımı kullanılmıştır. Sonuçlar 5 farklı AAT kapasitesi altında incelenmiştir. İncelemeler, 1 milyon m3 altındaki AAT'ler için YEK entegrasyonunun maliyet etkin olmadığını göstermiştir. CO2 emisyon cezası ve elektrik satışının 1 milyon m3 üzerindeki AAT'lerin YEK'ten elektrik üretimini ve üretilen elektriğin tesis içinde kullanımını büyük oranda etkilediği görülmüştür. Elektriğin 0.133 $/kWh'e satılması durumunda elektrik ihtiyacının ortalama %88'i YEK ile karşılanabilirken, aynı senaryoda fotovoltaik panel elektrik ihtiyacının 3,1 katını üretilebilmektedir. Elektrik satışı ve karbon emisyon cezası olmadığı senaryoda ise %23'e varan oranlarda YEK'ten üretim yapılırken CO2 emisyonu %15 azaltılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
As water and energy are the most basic needs for the well-being of people, the water-energy nexus is an area to be examined. A large share of the energy demand (ED) of the water sector is caused by Wastewater Treatment Plants (WWTP) and realizes in the form of electricity constituting a large share of their operating costs. Considering the world's dependence on fossil fuels, Green House Gases (GHGs) caused by electricity generation and the current climate change crisis, it is an important opportunity to meet ED of WWTPs by renewable energy sources (RES). The wastewater industry has developed rapidly in the last 20 years in Turkey. ED of the sector has increased as a result of the need for more advanced technologies and treatment methods due to the increasing number and capacity of WWTP, per capita wastewater and population. It will continue to increase due to plants in construction and the increase of population. In this study, together with the option of RES integration in WWTPs, ED to treat 1 m3 of wastewater (energy intensity-EI-kWh /m3) in the WWTPs in metropolitan municipalities, which are the source of 85% of the total wastewater produced and host 70% of the WWTPs in Turkey, was investigated. The main objective of this study is to calculate the EI based on type and process of WWTPs in Turkey and to analyze possible environmental and economic impacts of meeting the ED via photovoltaic (PV) panels and biogas generators. In the first stage of the study, an online survey was prepared to collect information from WWTPs. The first part of the survey has questions related to the ED of the plant; the second part focuses on the perception of WWTPs regarding the use of RES. In addition, data regarding WWTPs in metropolitan municipalities, treated wastewater, ED, (if available) biogas and electricity generation, population served, BOD/COD/SS, type of plant and treatment process were collected from various open sources. The data that cannot be obtained online has been completed via personal communication for 451 plants. Data collected for 2017 were analyzed based on plant type, the process used and the amount of treated wastewater. The analysis revealed that the EI of large-scale WWTPs is lower than that of small-scales. Furthermore, as expected, the EI of the primary treatment (0.07 - 0.34 kWh / m3) is lower than that of secondary (0.08 - 1.36 kWh / m3) and advanced treatment (0.15 - 0.99 kWh / m3). In the second stage of the study, 25 WWTPs were selected according to the completeness of their data and representing different capacities. The possibility of meeting their ED by biogas and solar power and the economic and environmental impacts of this integration were investigated. HOMER simulation software was used in six scenarios defined based on CO2 emission penalty (0 and 16 $/ton) and electricity selling price (0.000, 0.050 and 0.133 $/kWh). The results were examined under five WWTP capacities. The analysis has shown that RES integration is not cost-effective for WWTPs having a capacity of below 1 million m3. It was observed that CO2 penalty and electricity selling have a major impact on the generation from the RES and the in-use of generated electricity for WWTPs having a capacity of above 1 million m3. In the case of electricity selling price of 0.133 $/kWh, RES can meet 88% of the ED, while PV panel can generate an amount equal to 3.1 times the ED. In the scenario where there is no electricity selling and emission penalty, CO2 emissions can be mitigated by 15% while production from RES reached up to 23%.