Doğal gaz kullanılan endüstriyel bir tesiste trijenerasyon uygulamasının enerji ve ekonomik analizi
Energy and economic analysis of trigeneration application in an industrial facility using natural gas
  1. Tez No: 693662
  2. Yazar: RÜMEYSA YALINDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada Bursa'da bulunan otomotiv yan sanayi fabrikası için elektrik, ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını karşılayabilen bir doğalgazlı trijenerasyon sistemi değerlendirilmiştir. Önerilen trijenerasyon sistemi, elektrik enerjisi üretmek için bir gaz motorundan, proses soğutması için çalışma sıvısı olarak LiBr / H2O kullanan tek etkili bir absorbsiyonlu soğutma sisteminden ve ısıtma ihtiyacı için ısı değiştiricilerinden oluşmaktadır. Tesisin elektrik ihtiyacının karşılanması hedef alınmış, bu veriler ışığında örnek endüstriyel tesisin projesi için en uygun kapasiteli gaz motoru seçimi ve çalışma yükleri farklı senaryolarla belirlenmiştir. Bu işlemler sırasında ortaya çıkan atık ısı, maksimum verimlilikle fabrikanın çeşitli yerlerinde kullanılmıştır. Bu tesis uygulamasında trijenerasyon sisteminin yatırım ve işletme maliyetleri belirlenmiş, sistem fizibilitesi yapılmış ve alternatif senaryolar için farklı vardiyalarda geri ödeme süreleri belirlenmiştir. Vardiya sayısının mümkün olan en yüksek dereceye arttırılmasının, geri ödeme süresini kısaltılması yönünde olumlu etkilediği görülmüştür. Geri ödeme süresi fabrikada 3 vardiya halinde çalışılması durumunda 1,2,3,4,5 ve 6. senaryolar için sırasıyla 2,62 yıl, 7,37 yıl, 4,07 yıl, 7,93 yıl, 2,90 yıl ve 3,08 yıl olmuştur. 2., 3. ve 4. senaryolarda elektrik depolama sisteminin dahil edilmesiyle yatırım maliyetinde büyük bir artış olmuştur. Bu artış geri ödeme süresinin artmasına neden olmuştur. Çalışmanın sonuçları, her senaryo için 3 vardiyada çalışılması halinde yüksek verimlilik, iyi bir finansal getiri ve trijenerasyon sisteminin geleneksel sisteme iyi bir alternatif sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this paper, a trigeneration system that can meet the electricity, heating and cooling needs for a factory in Bursa is introduced. The trigeneration system consists of a gas engine to produce electrical power, a single effect absorption chiller that uses LiBr/H2O as a working fluid for process cooling, and heat exchangers for heating. The capacity of gas engines has been determined in different scenarios to meet the highest and lowest electricity demand. The waste heat generated during these processes will be used with maximum efficiency in various parts of the factory. In this facility application, the investment and operating costs of the trigeneration system were determined, system feasibility was made, and payback periods in different shifts were determined for alternative scenarios. It has been observed that increasing the number of shifts to the highest possible degree has a positive effect on shortening the payback period. Payback period is 2.62 years, 7.37 years, 4.07 years, 7.93 years, 2.90 years and 3.08 years for scenarios 1,2,3,4,5 and 6, respectively, in case of working in 3 shifts at the factory. In the 2nd, 3rd and 4th scenarios, there has been a great increase in the investment cost with the inclusion of the electricity storage system. This increase has led to an increase in the payback period. The results of the study show that if working in 3 shifts for each scenario, high efficiency, good financial return and the trigeneration system provide a good alternative to the traditional system.