İnternet bağımlılığı, beden imajı ve yeme bozukluğu arasındaki ilişki
The relationship between internet addiction, body image and eating disorder
- Tez No: 693666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN FISTIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son dönemlerde yaygınlaşan ve insanlar üzerinde ciddi şekilde etkiler gösteren bir kavram olarak karşımıza çıkan internet bağımlılığı, bazı yaş grupları içerisinde internetin bilinçsiz şekilde kullanılmasıyla birlikte bazı sorunlara yol açmaktadır. Bireyin, internet ortamında karşılaştığı bu durumlar olumsuz şekillerde etkiler göstermektedir. Bu etkilerden bazıları beden imajı ve yeme bozukluğu kavramı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan bu araştırmada internet bağımlılığı, beden imajı ve yeme bozukluğu arasında nasıl bir ilişkinin olduğu incelenmektedir. Araştırmanın evreni İstanbul ili içerisinde yaşayan 18-25 yaş aralığındaki insanlardır. Araştırmanın örneklemi İstanbul ili içerisinde yaşayan 18-25 yaş aralığında, amaca yönelik örnekleme yöntemi ile seçilen, soruların tümüne eksiksiz bir şekilde cevap veren ve gönüllülük esası ile katılım sağlamış, 204 kişiden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan bireylere Kişisel Bilgi Formu, Young İnternet Bağımlılığı Testi-Kısa Formu (YİBT-KF), Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ), Yeme Tutum Testi (YTT-26) uygulanmıştır. Araştırmada uygulanan ölçeklerden alınan puanlara bakıldığı zaman, internet bağımlılığı ölçeği minimum 12 maksimum 60 puan aralığında yer almaktadır ve katılımcıların aldığı puan 30,04 olarak ortalamanın üstünde olduğu görülmektedir. Beden imajı ölçeği puanlaması minimum 40 maksimum 200 puan aralığında yer almaktadır ve katılımcıların aldığı puan 89,76 olarak düşük seviyede olduğu görülmektedir. Yeme tutum testi ölçeğinde katılımcıların aldığı puan 112,96 olarak yüksek seviyede olduğu görülmektedir. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgulara bakıldığı zaman: İnternet bağımlılığı ile boy ve kilo arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmazken, internet bağımlılığı ile cinsiyet arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür ve erkeklerin kadınlara oranla bağımlılık düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İnternet bağımlılığı ile yeme tutumu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. İnternet bağımlılığı ile beden imajı arasında pozitif yönde bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Beden imajı ile yaş arasında anlamlı bir farklılığın olduğu görülmüştür ve 18-19 yaş aralığı ile 24-25 yaş aralığında bulunan bireyler arasında anlamlı bir farklılığa ulaşılmıştır. Beden imajı ile yeme tutumu arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmekle beraber, yeme tutumu ile kilo, boy, cinsiyet ve yaş arasında bir ilişkinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently spreading and having serious effects on people, internet addiction causes some problems on some age groups because of its unconcious use by them. The situations that a person come accross on the internet would result some negative effects. Some of these effects are body image and eating disorders. In this research, the relation between the internet addiction and eating disorders and the body image is examined. The population of the research is people between the ages of 18-25 that leave in the city of Istanbul. The sample of the study consists of 204 people, aged 18-25, live in the city of Istanbul, selected by random sampling method and who responded complately to all of the questşons and paticipated on a voluntary basis. Personal Information Form, Young people internet addiction Test, Short form (YIBT-SF), Body Percetion Scale (VAO) and Eating Attitude Test (YTT-26) were applied to the participants. When reading the results of the scales, internet addiction scale is in the range of minimum 12 maximum 60 points and it is seen that the score obtained by the participants is 30.04 and is above the average. Body image scale scoring is in the range of minimum 40 and maximum 200 points and it is seen that the score received by the participants is at a low level of 89.76. It is seen that the score received by the participants in the eating attitude test scale is at a high level of 112.96. The results of the survey show that internet addiction has no significant relation with height and weight however has a significant relation with the gender and it is concluded that the men has a higher addiction level than women. It is also indicated that internet addiction and and eating attitude has a significant negative relationship. It is also found that there is a positive relationship between internet addiction and body image. It is observed that there is an significant difference between the body image and the age and an important difference is obtained between the age of 18-19 and age of 24-25. Although there is no significant relationship between body image and eating attitude, it is concluded that there is no relationship between eating attitude and weight, height, gender and age.