Endoskopi işlemi sırasında stres topu kullanımının ağrı, anksiyete ve memnuniyet üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of stress ball use on pain, anxiety and satisfaction during the endoscopy procedure: A randomized controlled trial
- Tez No: 693667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GEZGİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, endoskopi işlemi sırasında kullanılan stres topu yönteminin hastaların ağrı, anksiyete ve memnuniyet düzeylerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü bu araştırma, Kasım 2020-Mart 2021 tarihinde İstanbul ilindeki bir eğitim ve araştırma hastanesinin Gastroenteroloji Polikliniğine başvuran ve endoskopi işlemi uygulanan 60 hasta ile gerçekleştirildi. Hastalar randomizasyon yöntemi ile stres topu grubu (n=30) ve kontrol grubuna (n=30) ayrıldı. Stres topu grubundaki hastalara işlem öncesi avuç içlerine stres topu verildi ve işlem boyunca talimata uygun şekilde topları sıkmaları istendi. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale yapılmadı. Veri toplama aracı olarak Hasta Bilgi Formu, Vizüel Analog Skala ve Durumluk Kaygı Envanteri kullanıldı. Bulgular: Endoskopi işlemi öncesi (p=0,925) ve sırası (p=0,149) ağrı puanları açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken, işlem sonrası stres topu grubunda ağrı puanlarının anlamlı düzeyde daha düşük olduğu belirlendi (p=0,008).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of the stress ball method used during the endoscopy procedure on the pain, anxiety, and satisfaction levels of the patients. Material and Methods: This randomized controlled study was conducted with 60 patients who applied to the Gastroenterology Outpatient Clinic of a training and research hospital in Istanbul between November 2020 and March 2021 and underwent endoscopy. The patients were divided into stress ball (n=30) and control group (n=30) by randomization method. Stress ball was given to the palms of the patients before the procedure, and they were asked to squeeze the ball in accordance with the instructions throughout the procedure. No intervention was made in the control group. Patient Information Form, Visual Analogue Scale and State Anxiety Inventory were used as data collection tools. Results: While there was no statistically significant difference between the two groups in terms of pain scores before (p=0.925) and during the endoscopy procedure (p=0.149), pain scores were found to be significantly lower in the post-procedure stress ball group (p=0.008).