Tekerlek ve ray etkileşiminin modellenmesi ve analizi
The interaction of wheel and rail modeling and analysis
  1. Tez No: 693694
  2. Yazar: ERDİM ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Demiryolları; en çok ve en sık şekilde kullanılmakta olan ulaşım araçlarından bir tanesidir. Ray ve tekerlek de demiryolları ulaşımının en önemli iki ekipmanıdır. İnsanlığın ilk keşiflerinden biri olan tekerlek, zaman içerisinde gelişen teknoloji ile birlikte çeşitli formlarda kullanılmaya ve üretilmeye başlanmıştır. Demiryollarının altyapısını oluşturmakta olan raylara göre dizayn edilen tekerler bu formlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Teker ve ray arasındaki etkileşim oldukça önemlidir. Çünkü bu iki ekipmanın birbiri ile uyumu doğrudan bir şekilde ulaşımın ve lojistiğin kalitesine etki etmektedir. Günümüz koşullarında zaman kavramının giderek değişmesi ve bu bağlamda ulaşımın en hızlı olabilecek şekilde dizayn edilmeye çalışılması teker ve ray arasındaki etkileşimi daha da önemli hale getirmektedir. Tekerlek ve ray etkileşiminin incelenmesi amacıyla ANSYS paket programından yararlanılmış ve söz konusu geometrinin idealize edilmesi amacıyla CAD Modelleme yapılmıştır. Tekerlek ve ray etkileşiminin incelenmesi amacıyla fad-wu tipi yük vagonuna yükleme yapılmış ve tekerlek ile rayın dinamik olarak hareketi ile iki ekipmanın etkileşimi değerlendirilmiştir. Bu çalışma kapsamında öncelikle ray ve teker geniş çaplı bir incelemeye tabi tutulmaktadır. Konu ile ilgili birincil veri kaynakları kullanılarak ray ve tekerin ne olduğu açıklanmıştır. Bu çalışmanın amacı teker ve ray arasındaki etkileşimi modellemek ve analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Railways; It is one of the most widely used means of transportation. Rail and wheel are the two most important equipment of railway transportation. The wheel, which is one of the first discoveries of humanity, has begun to be used and produced in various forms with the developing technology over time. Wheels designed according to the rails that form the infrastructure of the railways appear as one of these forms. The interaction between the wheel and the rail is very important. Because the compatibility of these two equipments with each other directly affects the quality of transportation and logistics. In today's conditions, the concept of time changes gradually and in this context, trying to design the transportation in the fastest way makes the interaction between the wheel and the rail even more important. In order to examine the wheel and rail interaction, the ANSYS package program was used and CAD Modeling was made in order to idealize the geometry in question. In order to examine the wheel and rail interaction, the fad-wu type freight wagon was loaded and the dynamic movement of the wheel and rail and the interaction of the two equipment were evaluated. Within the scope of this study, first of all, rail and wheel are subjected to a comprehensive examination. By using primary data sources on the subject, what rail and wheel are is explained. The aim of this study is to model and analyze the interaction between wheel and rail.