Kayseri ve Nevşehir illerinin sağlık turizmi potansiyelinin tespiti ve sağlık turizmi potansiyelini artırabilmek için yapılabilecekler
Determining the health tourism potential of the provinces of Kayseri and Nevsehir and what can be done to increase the health tourism potential
- Tez No: 693693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN TİFTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Turizm, Healthcare Management, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada Kayseri ve Nevşehir illerinin sağlık turizmi potansiyeli tespit edilmeye çalışılmış, bu potansiyeli engelleyen unsurların neler olduğuna dair çalışmalar yapılmış ve mevcut potansiyeli artırabilmek için öneriler oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır. Kayseri ve Nevşehir illerinin sağlık turizmi potansiyelinin tespitine dair yeterli çalışma yapılmadığından bu konunun araştırılması gerekli olarak görülmüştür. Araştırma da nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Katılımcılara araştırma konusu ile alakalı sorular yönlendirilmiş ve alınan cevaplar neticesinde araştırma yorumlanmıştır Sonuç olarak Kayseri ve Nevşehir illerinin sağlık turizmi potansiyeli tespit edilmiş, bu potansiyeli engelleyen unsurlar belirlenmiş ve çözüm yolları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the health tourism potential of Kayseri and Nevşehir provinces has been tired to be determined, studies have been made on the factors whic are preventing this potential, and it has been prepared to create suggestions to increase the current potential. Since there have not been enough studies on the determination of the healt tourism potential of Kayseri and Nevşehir provinces, it was deemed to be necessary to invetigate this issue. Semi-structured interview technique, which is one of the qualitative research methods, was used in the research. Qestions were asked to participants related to the research topic and the research was interpreted as aresult of the answers received from participants. As a result, the health tourism potential and the factors preventing this potential of Kayseri and Nevşehir provinces have been determined and solutions have been presented.