Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında ekonomik yatırımların desteklenmesi programının tarımsal ürün işleyen işletmelerin sürdürülebilirliğine etkisi: Manisa ili örneği
The effect of rural development investments support program on sustainability of agricultural product processing enterprises: A case of Manisa province
  1. Tez No: 693743
  2. Yazar: GÖKHAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE SANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada Manisa ilinde, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programından (KKYDP) yararlanan tarımsal ürün işleyen işletmelerin durumu değerlendirilerek programın sürdürülebilirliğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmada 2006-2017 yılları arasında KKYDP' den yararlanan 66 işletme ile anket yapılarak aldıkları yatırım desteği ile programın sürdürülebilirliği hakkında veriler elde edilmiştir. Araştırmaya katılan işletme sahiplerinin büyük kısmının 21 yılı aşkın süredir tarımsal üretimle uğraştığı belirlenmiştir. Zeytin/zeytinyağı sektöründe çeşit artışı görülmezken, diğer sektörlerde ürün çeşidinde artış belirlenmiştir. Hibe programından memnuniyetin yüksek olduğu araştırmada programın devam etmesi gerektiğini düşünen bireylerin oranı oldukça yüksektir. Yatırımcı bireylerin %57,6'sı verilen hibe miktarını yetersiz bulsa da %95,5'i hibe programlarının devam etmesi gerektiğini belirtmiştir. Sonuç olarak; sürdürülebilir kırsal kalkınma için hibe miktarlarının yatırımcının mali durumu göz önüne alınarak dereceli verilmesi ve proje prosedürlerinin daha kolay ve anlaşılır duruma getirilmesi önemlidir. Ayrıca programın devamlılığı özellikle bir tarım ülkesi olan Türkiye için gereklilik olarak görülmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the sustainability of the program by evaluating the status of the enterprises processing agricultural products in Manisa province, benefiting from the Rural Development Investments Support Program (RDISP). In the research, data on the sustainability of the program were obtained with the invesment support they received by conducting a survey with 66 enterprises benefiting from RDISPbetween 2006-2017. It has been determined that most of the business owners participating in the research have been dealing with agricultural production for more tha 21 years. While no increase in variety was observed in the olive/olive oil sector, an increase in product variety was observed in other sectors. In the research where satisfication with the grant program is high, the rate of individuals who think that the program should continue is quite high. Although 57,6% of the investor individuals found the grant amount insufficient, 95,5% stated that the grant programs should continue. As a result; for sustainable rural development, it is important that the grant amounts are given gradually, taking into account the financial situation of the investor, and that the project procedures are made easier and more understandable. In addition, the continuity of the program should be seen as a necessity especially for Turkey, which is an agricultural country.