Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı (KKYDP) kapsamında uygulanan makine ekipman alımlarının desteklenmesi programı (MEADP) uygulama sonuçlarının değerlendirilmesi: Mersin ili örneği
Assessment of the implementation results of support scheme for the purchase of agricultural machinery and equipment (SSPME) implemented within the framework of rural development investments program (RDISP): A case study of Mersin province
  1. Tez No: 360927
  2. Yazar: ERKUT ALTUNTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı; araştırma alanında 2007–2010 yılları arasında Kırsal Kalkınmma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) çerçevesinde yürütülen Makine Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Programının (MEADP) uygulama sonuçlarını ve başarı durumunu değerlendirmek, amacına ulaşıp ulaşmadığını, varsa aksaklıkları, yetersizlikleri ve yapılması gerekenleri belirlemektir. MEADP'ın sürdürülebilirliği ve tarım makineleri imalat sanayi üzerindeki etkileri özelde Mersin ili ele alınarak incelenmiştir. Bu amaçla üreticilere uygulanan anketlerin değerlendirilmesi sonrasında elde edilen sonuçlar genelde 2007–2010 yılları arasında uygulanan MEADP'ın başarılı olarak devam ettiği ve hedefine ulaştığını gösterir niteliktedir. Programın sürdürülebilirliği; üreticinin refahının artırılması için ve tarım makineleri imalat sanayi ile birlikte bölgenin bir bütün olarak sosyo ekonomik kalkınması açısından büyük önem taşımaktadır. Tarım makineleri imalatçılarına uygulanan anketlerin değerlendirilmesi sonrasında KKYDP kapsamında sağlanan makine ekipman desteklerinin tarım makineleri imalat sanayinde olumlu etkileri olduğu, % 100'ün üzerinde bir istihdam artışı sağladığı, elde edilen gelirler ile üretim alanları ve kapasitelerinde önemli artışlara gidildiği ve teknoloji yenilenmesine olanak sağladığı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the performance and the success of Support Scheme for the Purchase of Agricultural Machines and Equipment, SSPME within the framework of Rural Development Investments Support Program, RDISP. The inefficiencies and the difficulties in implementing SSPME are examined and recommendations are made according to the implementation results of the program. The sustainability of SSPME and its impact on the agricultural machinery manufacturing industry, particularly in the province of Mersin, are examined. The results of the survey shows that SSPME in general, are being successfully implemented and attained in its objectives between the years 2007 and 2010, according to the assessment of farmers' expressions of opinions on the questionnaires. It is concluded that SSPME program has had a positive impact on the agricultural machinery manufacturing industry, creating more than 100 % increase in employment. It is also concluded that the program has provided considerable increase in revenues, production areas and capacities of the manufacturers. The SSPME implemented within the framework of RDISP has given the manufacturers opportunity for technology development.