Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında makina, ekipman hibe programının Erzurum ili örneğinde değerlendirilmesi
Evaluation of Erzurum example for the programme in which machines equipment grant given by rural development investments supporting programme
- Tez No: 561805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, 2007-2014 yılları arasında Tarım ve Orman Bakanlığı'nca uygulanan KKYDP çerçevesinde yürütülen Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında verilen %50 hibenin Erzurum ilinin tarımsal yapısı ve mekanizasyon düzeyine katkısını değerlendirmek, tarım makinaları imalat sanayisi üzerine etkilerini görmek varsa eksiklikleri tespit ederek, bundan sonraki programlara yönelik önerilerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. KKYDP kapsamında 2007-2014 yılları arasında ülke genelinde 261.011 adet, Erzurum iline ise 3.992 adet makina ekipmana hibe verilerek Türk tarımına kazandırılmıştır. Çalışma kapsamında hibeden faydalanmış 3.992 işletmeden seçilen 101 işletme sahibiyle yüz yüze anket yapılmıştır. Anketlerin değerlendirilmesi sonucu; uygulanan %50 hibelerin işletmelerin rekabet gücünü artırdığı, başarılı ve istenilen hedefe ulaşıldığını gösterir niteliktedir. Çiftçinin ekonomik refah seviyesi ile ilin sosyo-ekonomik kalkınmasında bu hibelerin faydasının olduğu ve devam etmesinin gerektiği kanaatine varılmıştır. Hibelerin imalat sanayine, istihdama ve teknoloji yenilenmesinede büyük oranda faydasının olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was written to evaluate the contributions of buying farm machines-equipments and, 50% grant supports in the frame of Rural Development Investments Supporting Programme (RDISP) carried out between 2007 and 2014 by Ministry of Agriculture and Forestry on agriculture structures and mechanization level in Erzurum province and the effects on manufacturing industry of farm machinery and, to detect the deficiencies if exist and to give advices for the next programmes. In the frame of RDISP between 2007 and 2014 261.011 equipment and farm machinery,3992 in Erzurum, were gained to Turkish agriculture across the country by means of grant support. In this thesis a face to face survey was carried out with 101 of 3.992 farmers who were funded goverment grant support. As a result of the evaluation of the survey, it is showed up that 50% grant support have enhanced the farmers'/farms' competitive power and the programmes achieved the goal. It is believed that such supports are beneficial for the walfare of the farmers and the socio-economic development of the province, Erzurum, and RDISP should continue. It is also concluded that the grants by RDISP have major profitable effects on manufacturing industry, employment and technological developments.