Öğretmen adaylarının çevrimiçi öğrenmeye hazırbulunuşluklarının ve bağlılıklarının incelenmesi
Examination of pre-service teacher's readiness and engagement to online learning
  1. Tez No: 693757
  2. Yazar: HÜSEYİN İNAN AKBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERALP HÜSEYİN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, öğretmen adaylarının çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşlukları ve çevrimiçi öğrenme ortamına bağlılıkları; öğrenen hazırbulunuşluğu ve bağlılığı değişkenleri arasındaki ilişki ilişkisel tarama modeli işe koşularak incelenmiştir. Öğretmen adaylarının çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşlukları ve çevrimiçi öğrenme ortamına bağlılıkları çeşitli demografik değişkenler (bölümleri, cinsiyet, internete erişmek için kullanılan cihaz türü, bilgisayar ve internet kullanma becerileri, internette bir günde geçirilen süre, bölümlerindeki kuramsal dersin işlenme şekli tercihleri) kapsamında belirlenmeye çalışılmıştır. Verilerin toplanması için gerekli izinler alındıktan sonra, araştırmaya gönüllü katılan 254 öğretmen adayından Çevrimiçi Öğrenme Hazır Bulunuşluluk Ölçeği (Yurdugül ve Alsancak Sırakaya 2013) ve Çevrimiçi Öğrenme Ortamlarında Öğrenci Bağlılık Ölçeği (Ergün ve Koçak-Usluel 2015) ve öğrenenlerin kişisel özelliklerinin belirlenmesi için araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu yardımı ile araştırma verileri toplanmış olup, 243 öğretmen adayının verileri araştırmada değerlendirmeye alınmıştır. Toplanan araştırma verilerinin istatistiksel analizi için çeşitli araçlar kullanılmıştır. Araştırma verilerinin normal dağılıma uygun olup olmadığını belirlemek için Kolmogorov-Smirnov testi; değişkenler arasındaki anlamlı farklılığın belirlenmesi için Kruskal Wallis Testi, Mann Whitney U Testi, Tamhane Testi; değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi için Spearman Korelasyon Testi uygulanmıştır. Araştırmanın demografik değişkenlerine ilişkin verilere frekans ve yüzde analizleri uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretmen adaylarının genel olarak çevrimiçi öğrenmeye hazır oldukları ve çevrimiçi öğrenme ortamına bağlılık gösterdikleri bulguları elde edilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının çevrimiçi öğrenmeye hazırbulunuşlukları ve çevrimiçi öğrenme ortamına bağlılıkları arasında anlamlı ve olumlu ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, pre-service teachers' readiness for online learning and their engagement to online learning environment; The relationship between learner readiness and engagement variables was examined by employing the relational survey model. Pre-service teachers' readiness for online learning and their engagement to the online learning environment were tried to be determined within the scope of various demographic variables (departments, gender, type of device used to access the internet, computer and internet usage skills, time spent on the internet in a day, preferences for the way the theoretical course is taught in their departments). After obtaining the necessary permissions for the collection of the data, the Online Learning Readiness Scale (Yurdugül and Alsancak Sırakaya 2013) and the Student Engagement Scale in Online Learning Environments (Ergün and Koçak Usluel 2015) and the personal characteristics of the learners were prepared by the researcher. The research data were collected with the help of the information form, and the data of 243 pre-service teachers were evaluated in the study. Various tools were used for the statistical analysis of the research data collected. Kolmogorov-Smirnov test to determine whether the research data are suitable for normal distribution; Kruskal Wallis Test, Mann Whitney U Test, Tamhane Test to determine the significant difference between variables; Spearman Correlation Test was used to determine the relationship between variables. Frequency and percentage analyzes were applied to the data regarding the demographic variables of the study. As a result of the analysis, it was found that the teacher candidates are generally ready to learn online and they show engagement to the online learning environment. In addition, it was determined that there is a significant and positive relationship between pre-service teachers' readiness for online learning and their engagement to online learning environment.