Evli bireylerin kaygı düzeyleri ve kişilik özelliklerinin evlilik uyumu ile ilişkisi
The relationship of married individuals' anxiety levels and personal features and marriage harmony
- Tez No: 693777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Evlilikte uyum, farklı kişiliklere sahip insanların dünyanın değişen koşullarına uyum sağlamak, sorunlarını uzlaşma yoluyla çözmek, birbirleriyle olumlu iletişim kurmak, mutlu olmak ve ortak hedeflere ulaşmak için oluşturdukları birlik olarak ifade edilmektedir. Evlilikte uyumunu etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır fakat bu araştırmada evli bireylerin kişilik özellikleri ve kaygı düzeylerinin ilişkisi araştırılmıştır. Bu çalışma“ilişkisel tarama modeli”temel alınarak ve modele uygun şekilde hazırlanmıştırdır. Araştırmanın örneklemini ise evrene dahil olma koşullarını sağlayan evli 246 çift toplamda 492 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem hacmine ulaşılması için kolayda örnekleme yöntemi kullanılmaktadır. Araştırma bulgularına göre cinsiyet, yaş farkı, çalışma durumu ve eğitim durumu değişkenlerine göre evlilik uyumunun farklılık göstermediği görülmüştür. Evli bireylerin yaşı ve evlenme yaşları ile evlilik uyumu arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Kişilik özelllikleri, kaygı düzeyi ve evlilik uyumu arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In marriage, harmony is defined as the bond formed by individuals with diverse personality qualities in order to adapt to changing world conditions, resolve conflicts via reconciliation, build constructive communication with one another, be happy, and achieve common goals. There are numerous factors that influence marital adjustment, but the relationship between personality traits and anxiety levels in married people was investigated in this study. This research was planned in accordance with the“relational screening model.”The population of this study consists of people who have been married for at least one year and live in Istanbul.The study's sample consists of 246 married couples, for a total of 492 people who meet the criteria for inclusion in the universe. The convenience sampling method was used in the research to examine sample size. According to the result of the research, marital adjustment did not differ based on gender, age difference, employment status, or educational status. A significant relationship was found between married individuals' age and marriage age and marital adjustment. Personality traits, anxiety level, and marital adjustment were found to have a significant relationship.