Moral panic as a political project: A discourse analysis on the news about Syrian refugees in Turkey portrayed as folk devils
Siyasi bir proje olarak ahlaki panik: Halk şeytanları olarak tanımlanan Türkiye'deki Suriyeli mülteciler hakkındaki haberler üzerine bir söylem analizi
- Tez No: 693779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERYADE TOKAN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ahlaki Panik 1960'larda ortaya çıkan ve Stanley Cohen tarafından bir teori olarak inşa edilen bir terimdir. Medya izleyicilerinin düşüncelerini ve duygularını siyasi güçler tarafından belirlenen bir gündeme yönlendirmek için basitçe medyaya manipüle edilmiş bir yanıttır. Ahlaki panik konusunu aktarırken kullanılan söylem, Siyasi Proje için bir propaganda kaynağı olarak kabul edilir. Bu süreç aracılığıyla ahlaki panik konusunun normativitesi, zamansallığı ve niyeti, söylem yoluyla nasıl uygarlaştırıldığı ve medenileştirilmediği bir Proje olarak yapılandırılmıştır. Bu tezde Suriyeli Sığınmacıların meselesi ahlaki paniğin konusu olarak ele alınmaktadır. Suriyeli Mültecilerin en çok tirajlı gazetelerde, Sözcü (muhalif) ve Hürriyet (ana akım) internet haber sitelerinde yer alan haberler, çalışmanın odağı olarak ele alınmıştır. Suriyeli Mültecilerin konusunun 2019 Belediye Seçimlerinden hemen önce ve sonra nasıl ahlaki bir paniğe dönüşme süreci söylem analizi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
“Moral Panic”is a term that came to surface in 1960's and was constructed by Stanley Cohen as a theory. It is simply a media manipulated response devise to direct the thoughts and emotions of the media audience towards an agenda set by the political powers. The discourse used while conveying the“moral panic”subject is considered as a source of propaganda for Political Project. Via this process normativity, temporality and intentiality of the subject matter of the“moral panic”is planned how it is civilized and dicivilized through the discourse is structured as a Project. In this thesis, the matter of Syrian Refugees is focused on as the subject of the“moral panic”. The news covering Syrian Refugees in two most circulated newspapers, Sözcü (oppositional) and Hürriyet (mainstream) internet news sites, are taken as the focus of the study. The process of how the topic of Syrian Refugees became a“moral panic”entity just before and after the 2019 Municipality Elections is analyzed using discourse analysis.