Preservation of the collagen structure by coaxial electrospinning method
Koaksiyal (çift eksenli) elektroeğirme yöntemiyle kolajen yapısının korunması
- Tez No: 693783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA GARİPCAN, PROF. DR. MURAT KAZANCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biyokimya, Biyomühendislik, Biophysics, Biochemistry, Bioengineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kolajen, biyomedikal teknolojiler için en önemli malzemelerdendir. Hem biyolojik kaynaklı olması hem de mekanik özellikleri kolajenin biyomalzeme, doku mühendisliği vb. pek çok alanda kullanılmasını sağlamaktadır. Elektrospun nanofiberlerin üretiminde kolajen kullanılması doku iskelesi gibi alanlarda araştırmada ve klinikte gelecek vadedici sonuçlar ortaya koymaktadır. Fakat kolajen, üretim esnasında pek çok dış etmenden etkilenerek doğal yapısını kaybedebilmektedir ve istenilen fiziksel özellikteki nanofiberlerin oluşması engellenebilmektedir. Bu tezde, çift eksenli elektroeğirme yöntemi kullanılarak biyobozunur bir polimer olan Poli Vinil Alkol (PVA) ile kolajen nanofiberlerin kaplanması çalışılmıştır. PVA'nın kolajen nanofiberleri kaplaması ile yapının korunabileceği düşünülmüştür. Termal ve spektroskopik analizler nanofiber yapısında kollajen ve PVA'nın bulunduğunu göstermektedir. Optik ve taramalı elektron mikroskop görüntüleriyle çift eksenli elektroeğirme sistemi ile üretilen fiberlerin geleneksel elektroeğirme sistemiyle üretilenlerle olan farkı ortaya konmuştur. Bir ön çalışma olarak değerlendirildiğinde bu tezde kullanılan çift eksenli elektroeğirme yöntemiyle üretilecek nanofiberlerin gelecekte doku iskelesi olarak in vivo ve in vitro çalışmalarda biyolojik aktiviteyi arttırıcı özellik gösterebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Collagen is one of the most important material for biomedical technologies. Both its biological and mechanical properties enable collagen to be used in many fields such as biomaterials, tissue engineering etc. The use of collagen in the production of electrospun nanofibers reveals promising results for both research and clinical based areas such as tissue scaffold. However, collagen can lose its natural structure by being affected by many parameters during the formation of nanofibers with desired physical properties. In this thesis, coating of collagen nanofibers with a biodegradable polymer, Poly Vinyl Alcohol (PVA), using coaxial electrospinning method is demonstrated. It was hypothesized that the structure could be protected by coating the collagen nanofibers with PVA. Thermal and spectroscopic analyzes show that collagen and PVA are present in the obtained nanofiber structures. With optical and scanning electron microscope images, the difference between the fibers produced by the coaxial electrospinning system and those produced by the conventional electrospinning system was demonstrated. This work is considered as a preliminary study, it is hypothesized that the nanofibers to be produced by the coaxial electrospinning method as used in this thesis may show biological activity enhancing properties in vivo and invitro experiments as tissue scaffolds in future research.