Annelerin kişilik özellikleri ile okul öncesi çocuklardaki anksiyete düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between mothers' personal characteristics and anxiety levels in preschool children
  1. Tez No: 693793
  2. Yazar: MİHRİBAN GİZEM GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ŞÜKRAN ÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı annelerin kişilik özellikleri ile okul öncesi çocuklardaki anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Bu araştırmanın örneklemini oluşturan Özel Bilgi Yuvam Anaokulu, Özel Beylikdüzü Yasemin Anaokulu ve İstanbul Özel Safa Okulları Anaokulu öğrencilerine ve annelerine Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi ve Okul Öncesi Çocuklarda Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından katılımcıların bilgilerini toplamak amacıyla oluşturulan sosyodemografik veri formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubu 151 okul öncesi dönemi öğrenim gören 3-6 yaş arası öğrencilerden ve öğrencilerin annelerinden oluşmaktadır. Araştırmanın sonucunda elde edilen elde edilen bulgular SPSS 22 (Statistical Pacpage For Social Science) paket programında analiz edilmiştir. Verileri değerlendirirken yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatiksel metodlar kullanılmıştır. Veriler incelenirken ANOVA, Kruksal Wallis U Test, Bağımsız Gruplar t-test, Levene kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma dahilinde sosyodemografik veri formunu ve anket sorularını 70'ini (%46,4) kız çocuğu, 81'inin (%53,6) erkek çocuğu olmak üzere toplamda 151 katılımcı ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to examine the relationship between the personality traits of mothers and their anxiety levels in preschool children. Method: Adjective Based Personality Test and Preschool Anxiety Scale were applied to the students of Private Bilgi Yuvam Kindergarten, Private Beylikdüzü Yasemin Kindergarten and Istanbul Private Safa Schools Kindergarten and their mothers, which constitute the sample of this research. The sociodemographic data form created by the researcher to collect the information of the participants was used. The sample group of the study consists of 151 pre-school students between the ages of 3-6 and the mothers of the students. The findings obtained as a result of the research were analyzed in the SPSS 22 (Statistical Pacpage For Social Science) package program. While evaluating the data, descriptive statistical methods such as percentage, mean and standard deviation were used. While analyzing the data, ANOVA, Kruksal Wallis U Test, Independent Groups t-test, Levene were used. Results: Within the scope of the research, the sociodemographic data form and questionnaire questions were studied with a total of 151 participants, 70 (46.4%) girls and 81 (53.6%) boys.