Okul öncesi dönemde atopik dermetiti olan çocukların gelişim özellikleri ve anne-çocuk ilişkisinin niteliği
  1. Tez No: 70423
  2. Yazar: ASYA ARMAĞAN TERBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
sı ÖZET Çalışmamızda okul öncesi dönemde atopik dermatiti olan çocukların gelişim özellikleri, annelerinin kişilik özellikleri ve anne-çocuk ilişkisinin niteliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, infant psikiyatrisi, anne-çocuk ilişkisi açısından önem taşıyan temel kavramlar, çocuğun gelişimine ilişkin kuramlar, atopik dermatitin psikosomatik tıp içindeki yeri tartışılmıştır. Bu çalışmada, yaşlan 1-5 arasında değişen 32 atopik dermatitli çocuk ile 31 atopik dermatiti olmayan çocuk değerlendirilmiştir.Her iki gruptaki çocukların gelişim özellikleri Ankara Gelişim Tarama Envanteri kullanılarak belirlenmiştir.Çocukların annelerinin kişilikleri SCID II kişilik envanteri ile değerlendirilmiştir. Ankara Gelişim Tarama Envanteri'nde elde edilen genel gelişim puanlan, atopik dermatiti olan çocuklarda, atopik dermatiti olmayan çocuklara göre daha düşük bulunmuştur; aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir.Bununla birlikte atopik dermatitli çocuklarda ince motor gelişim puanlan diğer gruba göre anlamlı ölçüde daha düşüktür. SCID IFye göre, atopik dermatiti olan gruptaki çocukların armelerinin kişilik özelliklerinin C kümesinde yer aldığı bulunmuştur.Fakat bu, istatistiksel olarak anlamlı değildir. C kümesinin kaçıngan, bağımlı, obsesif-kompulsif kişilik bozuklukları ile başka türlü adlandırılamayan kişilik bozukluğundan (Örneğin, pasif-agresif ve depresif kişilik bozukluğu) oluştuğu bilinmektedir. C kümesinde yer alan kişiler çevresiyle olan ilişkilerinde anksiyeteli, gergin ve içedönük özellikler gösterirler. Atopik dermatiti olan olgu grubunda, evlilik sorunları, ergen gebeliği, postpartum depresyon, küretaj, ölü doğum öyküsü gibi anne-çocuk ilişkisinin niteliğini olumsuz yönde etkileyebilecek özelliklere, diğer gruba oranla daha sık rastlanmıştır. Anne-bebek arasındaki ilk temas zamanının daha geç olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY This study aims to investigate the development traits of the children with and without atopic dermatitis, the personality traits of the mothers of the children and the quality of the child-mother relationship. Also, infant psychiatry, the basic concepts that relating for the mother-child relationship, the theories about child development and atopic dermatitis in psychosomatic medicine were discussed. In this study, 32 children with atopic dermatitis and 31 children without atopic dermatitis (ages ranged between 1-5 years) were evaluated. The developmental characteristics of two groups were detected by using Ankara Developmental Screening Inventory (ADSI). In both groups, personality of the mothers of the children was evaluated by SOD II for DSM-IH-R. The scores of ADSI were lower in the children with atopic dermatitis than the children without atopic dermatitis, the difference between two groups was not statistically significant. However, the children with atopic dermatitis had significantly lower scores of fine motor development than the other children. According to SCID II for DSM-HI-R, it was found that personality traits of the mothers in the atopic dermatitis group had taken place in C cluster, but it was not statistically significant. It's known that C cluster comprises the avoidant, dependent, and obsesive- compulsive personality disorders and a category called personality disorder not otherwise specified (examples include passive-aggressive personality disorder and depresive personality disorder). Persons with those disorders often appear to be anxious, fearful and introverted. Marital problems, adolescent pregnancy, postpartum depression, the positive history of curettage and stillbirth were more often in the atopic dermatitis group than the non-atopic dermatitis group. Also, the first time of contact between the infant and the mother were more late in the atopic dermatitis group.