Sulardan stronsiyum giderimi için yeni tip nanobiyokompozitlerin geliştirilmesi ve adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Development of new types of nanobiocomposites for removal of strontium from aqueous solutions and investigations of absorption properties
- Tez No: 693815
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE YUŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Science and Technology, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Nişasta depo enerji kaynağı olarak birçok bitki tarafından üretilen doğal, yenilebilir ve biyobozunur bir polimerdir. Doğada en çok bulunan ikinci biyokütle malzemedir. Bu çalışmada 2 farklı nişasta çeşidi (mısır ve buğday) kullanılarak manyetik (Fe3O4) nanobiyokompozit malzemeler birlikte çöktürme yöntemiyle sentezlenmiş ve sentezde rol oynayan bazı deneysel parametrelerin (nişasta konsantrasyonu, NaOH konsantrasyonu ve nanopartiküllerin yaşlandırma süresi gibi) etkileri incelenerek sentez ürünlerinin farklılıkları ortaya konmuştur. Manyetik özelliği ile hızlı bir şekilde ayırım sağlayabilen ve toksik özelliği bulunmayan nişasta tabanlı manyetik-nanobiyokompozit malzemelerin Sr(II) iyonlarının sulu çözeltilerden giderilmesinde kullanılabilirliği araştırılmıştır . Elde edilen nişasta temelli manyetik nanokompozit malzemelerin karakterizasyonu için XRD, FT-IR, VSM, BET yüzey alanı analizleri, SEM ve TEM görüntülemeleri ve zeta potensiyel ölçümleri yapılmıştır. Adsorpsiyona etki eden parametreler, tam faktöriyel deney tasarımı kullanılarak incelenmiştir. Adsorpsiyon çalışmamızda, pH, sıcaklık, başlangıç Sr (II) konsantrasyonu ve temas süresi dört bağımsız değişken olarak belirlenmiştir. En küçük kareler yöntemi kullanılarak regresyon katsayıları bulunmuş, tam faktöriyel deney tasarımdan elde edilen polinomal denkleme göre cevap yüzey grafikleri oluşturulmuştur. Tam faktöriyel deney tasarımı ile birlikte %95 güven aralığı içerisinde olan ANOVA (analysis of variance) analizi incelenmiş sonucunda model ile deneysel bulguların uyumuna bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Starch is a natural, edible and biodegradable polymer produced by many plants as a storage energy source. It is the second most abundant biomass material in nature. In this study, magnetic (Fe3O4) nanobiocomposite materials were synthesized by co-precipitation method using 2 different starch types (corn and wheat). The effects of some experimental parameters (such as starch concentration, NaOH concentration and aging time of nanoparticles) that play a role in the synthesis were examined and the differences in the synthesis products were revealed. The usability of starch-based magnetic-nanobiocomposite materials, which can provide rapid separation with their magnetic properties and are not toxic, in removing Sr (II) ions from aqueous solutions has been investigated. For the characterization of the starch-based magnetic nanocomposite materials obtained, XRD, FT-IR, VSM, BET surface area analyses, SEM and TEM imaging and zeta potential measurements were performed. The parameters affecting the adsorption were investigated using a full factorial experimental design. In our adsorption study, pH, temperature, initial Sr(II) concentration and contact time were determined as four independent variables. The regression coefficients were found using the least squares method, and the response surface graphs were created according to the polynomial equation obtained from the full factorial experimental design. ANOVA (analysis of variance) analysis within the 95% confidence interval of the model applied for the full factorial experimental design was examined and the compatibility of the model with the experimental findings was examine.