Pinus brutia yaprakları üzerine stronsiyum biyosorpsiyonunun incelenmesi
Investigation of strontium biosorption onpinus brutia leaves
  1. Tez No: 622307
  2. Yazar: AHMED EL HACDENDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN KÜTAHYALI ASLANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Su,insan yaşamı için ana unsurdur. Su kirliliği çevre ve insan için ciddi bir tehdittir. En önemli su kirleticilerinden biri ve en tehlikeli olanları radyoaktif elementlerdir. Bu radyoaktif elementlerden biri de stronsiyum-90'dır. Stronsiyumun sulardan uzaklaştırılması amacıyla, bu çalışmada kızılçam (Pinus brutia) yaprakları üzerine stronsiyumun biyosorpsiyonu incelenmiştir. Çalışmada biyosorpsiyon denemeleri kesikli (batch) yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Biyosorpsiyona etki eden parametreler olarak: çalkalama süresi, pH, başlangıç Sr+2 konsantrasyonu, sıcaklık ve adsorban miktarı incelenmiş ve optimum koşullar belirlenmiştir: çalkalama süresi 5 dakika, pH 7, sıcaklık 50°C, başlangıç Sr+2 konsantrasyonu 150 mg.L-1. Bu koşullar altında maksimum biyosorpsiyon kapasitesi 31,00 mg.g-1 bulunmuştur. Ayrıca Sr adsorpsiyonu için izoterm modelleri (Langmuir, Freundlichve D-R), kinetik ve termodinamik parametreler de incelenmiştir. Biyosorpsiyonun kapasitesini ve verimini arttırmak için, adsorban malzeme sodyum hidroksit (NaOH) kullanılarak modifiye edilmiştir. Modifikasyondan sonra maksimum biyosorpsiyon kapasitesi, 40˚C sıcaklık ve 200 mg.L-1 başlangıç metal iyonu konsantrasyonu için q=63,52 mg.g-1'a ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Water is the main element for human life. Water pollution is a serious threat to the environment and human beings. The most important water pollutants and the most dangerous ones are radioactive elements. One of these radioactive elements is strontium-90. In this study, biosorption of strontium was investigated in order to remove strontium from water by Pinus brutia leaves. Biosorption experiments were carried out by batch method. Shaking time, pH, initial Sr+2 concentration, temperature and adsorbent amount were examined and optimum conditions were determined as 5 minutes shaking time, pH 7, temperature 50°C, initial Sr+2 concentration as 150 mg.L-1.Under these conditions, the maximum biosorption capacity was found as 31.00 mg.g-1. In addition, isotherm models (Langmuir, Freundlich and D-R), kinetic and thermodynamic parameters for Sr adsorption were also examined.To increase the capacity and efficiency of biosorption, the adsorbent material was modified using sodium hydroxide (NaOH). After the modification, the maximum biosorption capacity has reached q= 63.52 mg.g-1 for 40˚C and 200 mg.L-1 initial metal ion concentration.