Psikolojik destek almaya karar veren bireylerde çocukluk çağı travmaları ve algılanan sosyal desteğin incelenmesi
Examination of childhood traumas and perceived social support in individuals who decide to receive psychological support
- Tez No: 693827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SOMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Travmatik deneyim bireyin kendisine dair algısını, dünyaya dair görüşlerini, fiziksel ve ruhsal sağlığını etkileyen bu etkinin uzun süreye yaydığı sorunlara sebep olmaktadır (Ruppert, 2014). Bu bağlamda sosyal destek, hayatımız içinde meydana gelen krizlere karşı yanıt olarak oluşan olumlu yönde değişmeleri ve yaşantıları daha iyi anlayabilmek için önemli bir unsur olarak görülmektedir. Travma ile sosyal destek ilişkisinin bilinmesi bireylerin psikolojik gelişimine katkı sağlanması açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı çocukluk çağı travmaları ile algılanan sosyal destek arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu çalışmada çocukluk çağı travmaları ile algılanan sosyal destek arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla 50 kişi ile çalışılmıştır. Çalışmada Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Çok Boyutlu Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan ölçme aracı ile elde edilen veriler, alt amaçlara uygun istatistiksel teknikler ile analiz edilmiştir. Katılımcılara uygulanmış olan ölçekler, SPSS 21Windows paket programı kullanılarak istatistiksel işlemlere devam edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traumatic experience causes problems that are spread over a long period of time, which affects the individual's perception of himself, his views about the word, and his physical and mental health (Ruppert, 2014). In this context, social support is seen as an important element in order to better understand the positive changes and lives that occur in response to the crises that occur in our lives. Knowing the relationship between trauma and social support is important in contributing to the psychological development of individuals. The aim of this study is to determine the relationship between childhood traumas and perceived social support. In this study, 50 people were studied in order to evaluate the relationship between childhood traumas and perceived social support. Childhood Trauma Scale and Multidimensional Social Support Scale were used in the study. The data obtained with the measurement tool used were analyzed with statistical techniques suitable for sub-purposes. The scales applied to the participants were statistically processed using the SPSS 21 Windows package program.