Experimental investigations on the flexure behaviour of reinforced geopolymer beams produced from recycled construction materials
- Tez No: 693849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ALDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Beton, çok miktarda agrega ve çimento üretimi gerektirir. Literatürde sera gazı salınımını azaltmak için beton karışımındaki Portland çimentosu miktarını azaltmak için bazı çabalar olmasına rağmen, bu jeopolimer karışımlarının yapısal bir bileşen olarak kullanılma olasılığını araştırmak için sınırlı sayıda çalışma yapılmıştır. Bu nedenle, bu çalışmada öncelikle, duvar elemanları (kırmızı kil tuğla, kiremit, boşluklu tuğla vb.) ve cam dahil olmak üzere inşaat ve yıkım atıkları bazlı öncül maddelerden jeopolimer beton üretilmesi hedeflenmiştir. Ek olarak, İYA'nın beton atık kısmından üretilen geri dönüştürülmüş agregalar, bağlayıcı ve agrega aşamasında %100 geri dönüştürülmüş yapı malzemesi elde etmek için kullanılmıştır. Daha sonra, bu çalışmada, geleneksel betona benzer performans gösteren yapısal bileşenlerin üretilmesi için önerilen bu jeopolimer betonun olası kullanımı araştırıldı. Bu nedenle bu çalışmada, geri kazanılan inşaat yıkım atıklarından üretilen betonarme geopolimer kirişlerin yapısal özellikleri laboratuvar deneyleri yapılarak değerlendirilmiştir. Bu amaçla konvansiyonel beton kiriş numuneleri ve geopolimer kiriş numuneleri üzerinde eğilme testleri yapılmıştır. Test gözlemlerine göre, teşvik edilen sürdürülebilirlik avantajı göz önüne alındığında, inşaat yıkım atıklarının yeni inşaat bileşenleri üretmek için geri dönüştürülebileceğini açıkça gösterdi.
Özet (Çeviri)
Concrete requires a vast amount of aggregate and cement production. Although there are some efforts in the literature to reduce the amount of Portland cement in the concrete mixture to lessen the greenhouse gas release, a limited number of studies were conducted to investigate the possibility of using this geopolymer mixtures to serve as a structural component. Therefore, this study firstly aimed to produce geopolymer concrete from construction and demolition waste-based precursors, including masonry units (red clay brick, roof tile, hollow brick, etc.) and glass. In addition, recycled aggregates produced from the concrete waste portion of the CDW were used to obtain 100% recycled construction material on the scale of the binder and aggregate phase. Then, this study investigated the possible use of this proposed geopolymer concrete to produce structural components that perform similar to conventional concrete. Therefore, the structural properties of reinforced geopolymer concrete beams produced from the recycled construction demolition wastes were evaluated in this study by conducting laboratory experiments. To this end, bending tests were performed on reinforced conventional concrete beam specimens and reinforced geopolymer concrete beam specimens. The test observations clearly showed that construction demolition waste could be recycled to produce new constructional components, considering its advantage of promoted sustainability.