COVID-19 pandemisi döneminde somatik yakınmaların somatoform dissosiyasyon ölçeği aracılığıyla hekim örnekleminde incelenmesi
Examination of somatic complaints during the COVID-19 pandemic period through the somatoform dissociation scale in physicians sample
- Tez No: 693850
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ŞÜKRAN ÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırma, İstanbul ilindeki pandemi hastanelerinde Covid-19 enfeksiyonlu hastaların bakımını üstlenen ve çalışmaya katılmayı kabul eden hekimlerin somatik yakınmalarını ve ilişkili özellikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: 30 Aralık 2020 – 30 Ocak 2021 tarihleri arasında pandemi hastanesinde görev yapan Covid-19 enfeksiyonlu hastaların bakımını üstelenen, 106'sı kadın 52'si erkek toplam 158 hekim araştırmanın örneklem grubunu oluşturmaktadır. Katılımcılara whatsapp grupları aracılığıyla ulaşılmış ve online olarak Sosyodemografik Veri Formu ve Somatoform Dissosiyasyon Ölçeği (SDQ)'ni doldurmaları istenmiştir. Araştırmada ilişki ve tarama modeli kullanılmış, elde edinilen verilerin istatistiksel çözümlemeleri ise SPSS 21.1 programı NCSS (Number Cruncher Statistical System) kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims to examine the somatic complaints and related characteristics of the physicians who took care of patients with Covid-19 infection in pandemic hospitals in Istanbul and agreed to participate in the study. Methods: The sample group of the study consists of a total of 158 physicians, 106 women and 52 men, who took care of patients with Covid-19 infection working in the pandemic hospital between 30 December 2020 and 30 January 2021. Participants were reached through whatsapp groups and were asked to fill out the Sociodemographic Data Form and the Somatoform Dissociation Scale (SDQ) online. Relationship and screening model were used in the research, and statistical analysis of the obtained data were made using SPSS 21.1 program NCSS (Number Cruncher Statistical System).