Sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde Türkiye'de çevre politikaları
Environmental policy in Turkey within the sustainable development framework
  1. Tez No: 693952
  2. Yazar: MERVE KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünyada üretim faaliyetlerinin artması, çevreye duyarsızca yaklaşılması sonucunda doğanın dengesi bozulmaya başlamıştır. Bu bozulmanın gelecek nesillere kadar uzanan ağır sonuçları olmaktadır. . Küresel ısınma, biyoçeşitliliğin azalması, çevre kirliliği gibi problemler, insan kaynaklı çevre sorunları olarak günümüz toplumlarını iktisadi ve toplumsal pek çok sorunla karşılaşmasına neden olmaktadır. Zorunda bırakmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma bütünsel olarak küresel sorunların çözümü ile ilgili insanı ve onun refahını gaye edinen bir yaklaşımdır. Küresel sorunlara ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları ile yaklaşan ve çözüm getirmeyi amaçlayan bir olgudur. Bu çalışmada, sürdürülebilir kalkınmanın çevresel boyutu ele alınmakta, Türkiye'nin çevre politikalarını ve küresel çevresel sorunlar çerçevesinde sürdürülebilir kalkınma yaklaşımının çevresel boyutu, çevre koruma- sürdürülebilir kalkınma perspektifinden incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The balance of nature has started to deteriorate as a result of the increase in production activities in the world and an insensitive approach to the environment. This degradation has severe consequences that extend to future generations. Problems such as global warming, biodiversity reduction, environmental pollution cause today's societies to face many economic and social problems as human-caused environmental problems. Compulsory. Sustainable development is a holistic approach to the solution of global problems. It is a phenomenon that approaches global problems with its economic, social and environmental dimensions and aims to find solutions. In this study, the environmental dimension of sustainable development is discussed and environmental dimension of sustainable development within the framework of Turkey's environmental policies and global environmental issues are examined from the perspective of environmental protection and sustainable development.