Sürdürülebilir kalkınma kapsamında Türkiye'de çevre politikalarının dönüşümü: AB ve uluslararası çevre rejimlerinin etkileri
The transformation of turkey's environment policies within the framework of sustainable development: The impact of European union and internaional environmental regimes
- Tez No: 586418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY TAŞ GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Sanayileşme ve ekonomik kalkınma uğruna sonuçları düşünülmeksizin doğal kaynakların sınırsız kullanımı ve çevreye verilen tahribat, bugün küresel ölçekte tüm canlıların ve hatta gelecek nesillerin yaşamını tehdit edecek boyuta varmıştır. Çevre politikalarının 1970'lerde ilk kez uluslararası düzeyde ele alınması, temelde Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nin sürdürülebilir kalkınma tartışmalarına ilişkin girişimleri kapsamında gerçekleşmiştir. Farklı iş birliği mekanizmaları çerçevesinde oluşturulan bu süreçler, Türkiye'nin çevre politikalarının gelişiminde de etkili olmuştur. Bu tez çalışması Türkiye'nin çevre politikalarındaki gelişimini hem Avrupa Birliği tam üyelik katılım müzakereleri süreci hem de Birleşmiş Milletler girişimleri çerçevesinde şekillenen uluslararası iş birliği kapsamında incelemektedir. Çalışma, özellikle AB-Türkiye ilişkilerinde üyelik koşulluluğu zayıflamasına rağmen, Türkiye'de çevre politikalarının nasıl geliştiğini, hangi konularda uyum sürecinin ilerleyip hangi konularda uyumun sınırlı kaldığını, ayrıca Birleşmiş Milletler'in karar ve faaliyetlerinin iç politikadaki dönüşüme etkilerini irdelemektedir. Tez, sürdürülebilir kalkınma yaklaşımı kapsamında Türkiye'nin çevre politikalarının gelişiminde AB tam üyelik müzakere süreci ve BM tarafından geliştirilen uluslararası çevre rejimlerinin ne derece etkili olduğunu“Avrupalılaşma”ve“rasyonel tercihli kurumsalcılık”kuramlarını kullanarak açıklamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems and the unlimited use of natural sources for the sake of industrialization and economic development have today reached a concerning point at global level which threaten all the livings and next generations as well. Environmental policies were first approached at international level during 1970s mainly by the initiatives of United Nations and also European Union's within the framework of debates on sustainable development. These initiatives which have been formulated under different cooperation mechanisms, have significantly affected the development of environment policies in Turkey. This dissertation aims to study the development of environmental policies in Turkey with the process of EU accession negotiations and also the international cooperation mechanism mainly framed by the United Nations. Despite the weakening EU accession conditionality, this study attempts to understand how the environmental policies have evolved in Turkey, in which areas harmonization with the EU acquis were successful and in which areas the harmonization remained limited. It also examines the impact of initiatives of the United Nations in terms of domestic policy change. The thesis benefits from the theoretical debates on“Europeanization”and“rational choice institutionalism”in explaining to what extend the international environmental regimes framed by the initiatives of European Union and United Nations have influenced the domestic policy change in Turkey's environmental policies.