Akut poststreptokoksik glomerülonefrit tanılı çocuk hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of pediatric patients diagnosed with acute poststreptococcal glomerulonephritis
- Tez No: 693961
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı APSGN tanılı olgularda, cinsiyet dağılımını, başvuru yaşını, başvuru şikayetlerini, tanı anındaki klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulgularını, uygulanan tedavileri, hastaların klinik seyirlerini ve hastanede yatış sürelerini etkileyen faktörleri belirlemektir. YÖNTEM: Çalışmamızda Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji kliniğimize 2010-2020 yılları arasında başvuran, APSGN tanısı konan 44 olgunun verileri geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Veriler, tanı ve takip sırasında kaydedilen bilgiler ve laboratuvar sonuçları dikkate alınarak dosyaların incelenmesinden elde edilmiştir. BULGULAR: Çalışmamızda APSGN tanısı alan 24'ü (%54,5) erkek, 20'si (%45,5) kız 44 hasta incelendi. Tüm hastaların başvuru yaşları ortalaması 8,65±3,31 yıldı. Hastaların en sık başvuru şikayeti ve bulguları 44 hastada (%100) hematüri [34'ünde (%77,3) makroskobik, 10'unda (%22,7) mikroskobik hematüri], 28'inde (%63,6) ödem, 22'sinde (%50) hipertansiyondu. Laboratuvar bulgularında hastalarımızın 30'unda (%68,2) CRP, 26'sında (%59,1) sedimantasyon yüksekliği olduğu; 19'unda (%43,1) albumin, hepsinde (%100) C3, 15'inde (%34) C4 düzeyi düşüklüğü olduğu görüldü. GFR
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of our study is to determine the gender distribution, age of admission, presenting complaints, as well as clinical, laboratory and imaging findings at the time of diagnosis, treatments applied, clinical course of patients and the factors affecting duration of hospitalization in patients diagnosed with APSGN. METHOD: In our study, the data of 44 cases diagnosed with APSGN and admitted to our Meram Faculty of Medicine Division of Pediatric Nephrology between 2010 and 2020 were evaluated retrospectively. The data were obtained through examination of the medical records, taking into account the information recorded during diagnosis and follow-up, and the laboratory results. RESULTS: In our study, a total of 44 patients, 24 (54.5%) male and 20 (45.5%) female, who were diagnosed with APSGN were examined. Patients' mean age at admission was 8.65±3.31 years. The most common presenting complaints and findings of the patients were hematuria in 44 patients (100%) [macroscopic hematuria in 34 (77.3%), microscopic hematuria in 10 (22.7%)], with 28 (63.6%) patients having edema and 22 (50%) patients having hypertension. In laboratory findings, 30 (68.2%) of our patients had high CRP and 26 (59.1%) high erythrocyte sedimentation rate; It was observed that 19 (43.1%) had low albumin, all (100%) had low C3 levels and 15 (34%) had low C4 levels. The number of patients with GFR